MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/084) Diyarbakır’da Gözaltına İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 30 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 2015 yılına ait sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Tacettin Kardaş’ın götürüldüğü Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nda işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Tacettin Kardaş, basında yer alan açıklamasında maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele hakkında şunları belirtti: “Beni gözaltına alıp karakola götürdüler. Yolda silahlarının üzerine MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) amblemi olan askerler, aracın içinde başımı eğmediğim için hakaret etti. HPG’ye katılıp yaşamını yitiren iki çocuğuma ilişkin, ‘2 çocuğunu öldürdük, 3’üncüsünü de öldüreceğiz. Cenazesi sana gelecek’ dediler. Bunları söylerken bir yandan da bana şiddet uyguluyorlardı. Yoldaki işkence ve hakaret karakolda da devam etti.”

(07/085) Cezaevinde Açlık Grevi…

Urfa T Tipi Cezaevi’nde maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona erdirilmesi talebiyle 5 mahpus (İlyas Yeşilçayır, Ahmet Sabaç, Emrullah Oruç, Serhat Bulut ve Bahtiyar Aygün) tarafından 24 Haziran 2020 tarihinde başlatılan ve 4 Temmuz 2020 tarihinde 5 mahpusun (Hidayet Düger, Hıdır Demirtaş, Erkan Bayram, Mehmet Tahir Özcan ve Reber) daha katıldığı süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 7 Temmuz 2020 tarihinde cezaevi yönetiminin talepleri kabul etmesi üzerine sona erdirildiği öğrenildi.

(07/086) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

7 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan kanser hastası mahpus Fatma Özbay’ın götürüldüğü hastaneden, doktor olmadığı gerekçesiyle tedavi edilmeden cezaevine geri getirildiği öğrenildi.

(07/087) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Temmuz 2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasına “Artık Yeter! Kadınlar Yaşam Güvencesi İstiyor!” pankartı asan Kırkyama Kadın Dayanışması ve FeminAmfi aktivisti 7 kadın polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/088) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1337 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/089) Mardin’de HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’in 7 Temmuz 2020 tarihinde tutuklanmasını protesto etmek için HDP üyeleri tarafından Mardin Adliyesi nünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis izin vermedi.

(07/090) Diyarbakır’da Tutuklanan TJA Üyesi…

26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve TJA üyesi Sevil Rojbin Çetin, 7 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi’ olma iddiasıyla tutuklandı. Sevil Rojbin Çetin evine yapılan baskın sırasında polis köpeklerinin saldırısına ve polisin işkence ve kötü muamelesine maruz kalmıştı.

(07/091) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Sulak köyünde yapıla ev baskınında 1 kişi (Selim Akbaş) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/092) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Cemal Özdemir hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Temmuz 2020 tarihinde görüldü.

İddianamede katıldığı 22 etkinlik ve hakkındaki gizli tanık ifadesi, 3 sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Cemal Özdemir’in ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak’, ‘nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın almak, taşımak ve bulundurmak’ suçlarından 17 yıl 6 aydan 36 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Cemal Özdemir’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme diğer suçlardan ise Cemal Özdemir’in beraatına karar verdi.

Cemal Özdemir 20 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 23 Aralık 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Sur Belediyesi’ne 21 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı. Cemal Özdemir davanın 16 Nisan 2020 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(07/093) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemcisinin Yargılandığı Dava…

Ankara Yüksel Caddesi’nde devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eyleminin katılımcılarından Mehmet Dersulu hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddiasıyla açılan davada mahkemenin Mehmet Dersulu’yu 5 ay hapis cezası ile cezalandırdığı ve cezayı ertelediği 7 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(07/094) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Ruken Demir hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Temmuz 2020 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 9 Kasım 2020 tarihinde erteledi.

Ruken Demir 12 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 16 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ruken Demir hakkında açılan davanın 5 Mart 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(07/095) İstanbul’da Sanatçıların Yargılandığı Dava…

Sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında 21 Aralık 2018 tarihinde Halk TV’de konuk olarak katıldıkları Halk Arenası programındaki konuşmalarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiası ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 7 Temmuz 2020 tarihinde kabul edildi.

İddianamede Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in ayrı ayrı 4 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(07/096) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 7 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 8 Temmuz 2020 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(07/098) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Eskişehir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 11 kişiden 2’si 7 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 9 kişi ise serbest bırakıldı.

(07/099) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 7 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.053 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 7 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.260 ve vaka sayısı ise 207.897 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.