MENÜ
ANA SAYFA
x

8 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/071) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

7 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Cezaevi’nde tutulan ve baş ağrısı, ishal ve yorgunluk şikayeti olan mahpusların doktor sevklerinin yapılmadığı öğrenildi.

8 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa Akhisar T Tipi Cezaevi’nde tutulan Aydın Kurga isimli hasta mahpusa ilaçlarının ekonomik kriz gerekçe gösterilerek verilmediği öğrenildi.

(07/072) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 7 Temmuz 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 7 Temmuz 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/073) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpusların durumu ile ilgili 7 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan Adalet Nöbeti eylemine müdahale eden polis 4 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(07/074) Mardin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Temmuz 2022 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde elektik saatlerinin elektrik direklerine konulmasını protesto edenlere müdahale eden jandarma 7 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(07/075) HDP Kongresi Nedeniyle Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Olağan Büyük Kongresi’nde atılan sloganlar gerekçe gösterilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 kişi 7 Temmuz 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından 9’u adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

(07/076) Kobanê Davası…

Aralarında eski eş genel başkanlarının da olduğu 21’i tutuklu 108 HDP üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2022 ile 8 Temmuz 2022 tarihleri arasında devam edildi.

27 Haziran 2022 tarihinde görülen duruşmada mahkeme Sibel Akdeniz’in duruşmalardan vareste tutulma talebini reddetti. Tanık dinlenmesindeki usulsüzlüğe dikkat çeken HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın mikrofonunun mahkeme başkanı tarafından kapatıldığı öğrenildi Ayrıca mahkeme hasta mahpus Aysel Tuğluk’un 28 Haziran 2022 tarihli oturumda SEGBİS odasında hazır edilmesi için bulunduğu infaz kurumuna müzekkere yazılmasına karar verdi.

28 Haziran 2022 tarihinde görülen duruşmada mahkeme başkanının Aysel Tuğluk’a geçmişte röportaj verdiği bazı haber içeriklerini sorduğu, Tuğluk’un “Benim özel bir durumum var. Hasta olduğum için kendimi ifade edemiyorum. Bu hastalıktan dolayı savunmamı daha sonra yapacağım” dediği bildirildi. Duruşmada dinlenen müşteki Hasan Uzun’un beyanlarında “Bu ne davası ben bilmiyorum. Geçmişte bir ifade vermiştim ama şu an daha farklı düşünüyorum. Fikirlerim değişti. Sizin mahkemenizde Allah’ın hükümleri uygulanmıyor. Bu nedenle ifade vermek istemiyorum. İsmi okunan siyasetçilerden şikayetçi değilim. Bu mahkemeyi de kabul etmiyorum” dediği öğrenildi. Müşteki İbrahim Taşdemir’in ise “Olaylar sırasında olay yerindeydim. Tanımadığım biri tarafından yaralandım. Sonrasını hatırlamıyorum” dediği, müştekiler Sinan Pığlıs ile Hazret Eğit’in de yargılanan siyasetçiler hakkında şikayetçi olmadıklarını ifade ettikleri öğrenildi.

30 Haziran 2022 tarihinde görülen duruşmada, mahkeme daha önceden SEGBİS ile ifadesi alınan ve bu oturumdan önce hafta sonunda dinlendiği bildirilen gizli tanıklar Mahir, Seher ve Ulaş’ın kayıt altına alınan ifadelerinin sanık siyasetçilere ve avukatlara SEGBİS üzerinden izletilmesine karar verdiği öğrenildi. Söz konusu kayıtların 4 Temmuz 2022 tarihindeki oturumda boş duruşma salonunda izletildiği bildirildi.

8 Temmuz 2022 tarihinde görülen duruşmada mahkeme bulunamayan tanıklar Hicra Berna Ayverdi ve Gül Tanrıverdi’nin güncel adreslerinin tespit edilerek, bir sonraki duruşmada dinlenmelerine karar verdi. Avukatların yalan beyanlarda bulunduğu tespit edilen bazı açık ve gizli tanıklar hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini reddeden mahkeme, 21 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 25 Temmuz 2022 ile 5 Ağustos 2022 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.