MENÜ
ANA SAYFA
x

9-11 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9-11 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/088) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı ve o sırada evde bulunan oğlu Ekin Saygılı’nın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve fiziksel şiddet sonucunda Kanber Saygılı’nın yaralandığı öğrenildi.

(03/089) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin yeterli ve doyurucu olmaması nedeniyle mahpusların kantinden alışveriş yapmak durumunda kaldıkları, 10 mahpusun infaz koruma memurları tarafından fiziksel şiddete ve diğer işkence ve diğer kötü muameleye maruz bırakıldıkları öğrenildi. Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’nde tutulan Yaşar Savcı isimli mahpusun annesi Hanife Savcı, basında yer alan ifadelerinde şunları söyledi:“Verilen yemeğin çok az olduğunu ve yemeklerle doymadıklarını söyledi. Kuru fasulye yemeği verildiklerinde, yemeğin içinde sadece 4 fasulye çıktığını söyledi. Biz çocuğumuza sürekli para göndermek zorunda kalıyoruz. Çünkü kantinden bir şeyler alıp yemesi gerekiyor. Oğlum arkadaşlarının sabah erkenden gardiyanlar tarafından başka bir odaya zorla götürdüğünü söyledi. Götürdükleri odada arkadaşları ve 9 diğer kişinin gün boyunca işkence gördüğünü, demir coplarla dövüldüğünü söyledi. Arkadaşı koğuşa döndüğünde, maruz kaldığı işkence sonucunda halinin kalmadığını ve ayakta duramayacak halde olduğunu aktardı.”

10 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde tutulan Gülistan Al isimli mahpusun 7 yıldır tek kişilik odada tutulduğu, odasında yapılan aramada Gülistan Al’a ait kitap, defter ve kalemlere infaz koruma memurları tarafından el konulduğu, Gülistan Al’ın ameliyat olan annesi ile telefon görüşmesi gerçekleştirmesine cezaevi idaresi tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(03/090) 31 Mart Seçimleri…

6 Mart 2024 tarihinde gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınan aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Meclis Üyesi adaylarının da olduğu 17 kişi, 9 Mart 2024 tarihinde sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Nihat Demirbilekli, Adem Ateş, Ahmet Ceylaner, Baran Karak, Bülent Yaşar, Hatice Yılmaz, Hikmet Ceylan, Hüseyin Ateş, Mehmet Yüce, Mehmet Emin Ateş, Mehmet Bali, Müslüm Baran, Nazlı Binici, Recep Bali ve DEM Parti Belediye Meclis Üyesi adayları Selami Kip, Serkan Bali ile Zeliha Polat.

8 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak’ın seçim çalışmaları kapsamında fotoğraf çekme isteğine cezaevi idaresi tarafından ‘bakanlık onayı olmaması’ gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Mart 2024 tarihinde bir sokak röportajına katılan M.Ş.K. isimli kişinin sokak röportajındaki ifadeleri gerekçe gösterilerek ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. M.Ş.K., basına yansıyan ifadelerinde şunları belirtti: “Konuşmam bittikten sonra 4-5 kişi koluma girerek ‘Sen bir gel şuraya’ diyerek beni çekiştirdiler ve kalabalığın içerisinden çıkardılar. Siz kimsiniz? Polis misiniz? Üzerinizde üniforma da yok, polisseniz kimliğinizi gösterin dedim. Şahıslar ‘Kim olduğumuzu boşver, biz sana göstereceğiz kim olduğumuzu’ dedi. Üst araması yaparken cüzdanımın içerisindeki 20 bin TL’yi aldılar ve cep telefonuma zarar verdiler. Daha sonra beni zorla araca götürdüler ve araçta darbettiler. ‘Bahçelievler AK Parti’nin kalesi. Burada Erdoğan’ı eleştirip İmamoğlu’nu övemezsin. Git Bakırköy’de röportaj yap. Bir daha seni Bahçelievler’de görmeyelim’ dediler. Daha sonra beni polis merkezine getirdiler. Ben kesinlikle Cumhurbaşkanımıza hakarette bulunmadım. Polisler sana gıcık olduk, seni o yüzden alıyoruz dedi. Paranla meyhaneye gidip içeceğiz dediler. Polislerden şikâyetçiyim.”

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Hadımköy Mahallesi’nde Yeniden Refah Partisi’ne (YRP) ait seçim aracına kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından silahla ateş açıldığı, saldırıda yaralananın olmadığı öğrenildi.

9 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’da Soğanlı Millet Bahçesi’nin açılışını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mustafa Varank’ı İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler sebebiyle protesto edenlerden en az 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

11 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Kasımpaşa semtinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçim ofisinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) üyesi olduğu bildirilen bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırıda herhangi bir maddi hasar oluşmazken, yaralananın da olmadığı bildirildi.

11 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir’in Karesi ilçesinde CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ile Karesi Belediye Başkan Adayı Mesut Akbıyık’a ait seçim afişlerini asan CHP Karesi Gençlik Kolları Başkanı Mertcan Çakıcı ile CHP üyesi kişilerin AKP’li olduğu bildirilen bir grubun sözlü ve fiziksel saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. Mertcan Çakıcı, basında yer alan ifadelerinde yaşanan saldırı ile ilgili şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Gençlik Kolları olarak gece saatlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Ahmet Akın ve Karesi adayımız Mesut Akbıyık’ın afişlerini yapıştırıyorduk. Bir anda yaklaşık 15 kişilik AK Partili grup etrafımızı sardı, telefonlarımıza zorla el koyup bizi darp ettiler. Şehrin göbeğinde yaklaşık yarım saat boyunca baskı altında tutulduk. Hem tehdit edildik hem de darp edildik. Dakikalarca bize küfredildi. Saldırgan grubun başında AK Parti Karesi İlçe yöneticisi ve aynı zamanda AK Parti Balıkesir İl Başkanı Mehmet Aydemir’in kardeşi olan Fahri Aydemir vardı. Aydemir’in art arda ettiği küfürleri olay yerine sonradan gelen bir arkadaşımız telefonuyla kaydetti. Bize saldıran AK Partili gruptakilerden şikayetçi olduk”.

(03/091) İstanbul ve Eskişehir’de Gözaltına Alınan Parti, Dernek ve Sendika Yönetici ve Üyeleri…

9 Mart 2024 tarihinde İstanbul ve Eskişehir’de Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 9 kişi [ DEM Parti İstanbul İl Yöneticisi Ömer Akgün, SGDF Eş Başkanı Okan Danacı, SGDF Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Senem Pektaş, Hivda Selen, Berfin Polat, Adnan Özcan, Emrah Topaloğlu, Hüseyin İldan ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı) gözaltına alındı. Ayrıca gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanlarının ikamet ettiği bir eve yapılan baskında evin kapısının polisler tarafından kırıldığı, baskında gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(03/092) Ankara’da Tutuklanan Parti Üyesi…

8 Mart 2024 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ESP üyesi 4 kişiden (Kahraman Yılmaz, Ali Yıldız, Gökçe Otlu ile Burcu Durak) Kahraman Yılmaz, ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı. Ali Yıldız ve Burcu Durak, 10 Mart 2024 tarihinde sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Gökçe Otlu ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla tutuklandı.

(03/093) Ankara’da Tutuklanan Kişiler…

5 Mart 2024 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alınan 17 kişiden 4’ü (Busenur Öztürk, Muhammed Okay, Aynur Bildik ve Dilan Yanık), 8 Mart 2024 tarihinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken 9 kişi (Abdulkadir Barkın, Diyar Hatip Bilen, Lokman Sevkan Özğan, Hüseyin Savcı, Fatma Çubuk, Hakkı Zengin, Mustafa Yetkin, Şehmus Akgül ve Zübeyde Kaya), sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Nujin Çiftçi, Helin Kaya, Ümit Bozan ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin ise sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(03/094) 8 Mart’a Yönelik Müdahale ve Yasaklamalar…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 9 Mart 2024 tarihinde Adana’da gerçekleşen Kadın Mitingi’nde Kolektîfa Rîtmên Azad isimli müzik grubunun vereceği konserin Adana Valiliği tarafından grup üyeleri hakkındaki bir soruşturma gerekçe gösterilerek yasaklandığı öğrenildi.

(03/095) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 11 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklama ile Şırnak İli Merkez İlçe ve Güçlükonak ilçesi sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi’nin 11 Mart ile 25 Mart 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.