MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/078) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla Bodrum S Tipi Cezaevi’nde Ali Haydar Ildız isimli mahpusun 5 aydır tek kişilik hücrede tutulduğu ve sosyal ve kültürel ve sportif haklarından yararlanmasına izin verilmediği öğrenildi.

9 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde 15 mahpusun kaldıkları koğuşlardan alınarak tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara kitap, defter, kalem ve kıyafet gibi kişisel eşyalara infaz koruma memurları tarafından el konulduğu belirtildi.

(09/079) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

9 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde tutulan Şemsettin Kargılı isimli hasta mahpusun Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen yüzde 89 engelli raporuna rağmen tahliye edilmediği ve tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

(09/080) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 9 Eylül 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/081) Ankara’da Eylemlere Polis Engellemesi…

8 Eylül 2022 tarihinde Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) tarafından Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin yönetmeliğin geri çekilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde yapılacak basın açıklaması öncesinde polis sendikanın genel merkez binasını abluka altına aldı. Polisin ayrıca Kızılay’daki MEB binası önünde bir araya gelmek isteyen kişileri de engellediği öğrenildi.

Aynı gerekçeyle 9 Eylül 2022 tarihinde Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) tarafından MEB önünde yapılacak basın açıklaması öncesinde polis sendika binasını abluka altına alarak eyleme katılmak isteyenleri engelledi.

(09/082) Malatya’da Kiliseye Yönelik Tehdit…

8 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kurtuluş Kiliseleri Derneği Malatya Temsilcisi ve personeli Vedat Serin tarafından 5 Eylül 2022 tarihinde, kiliseye yönelik tehditlere ilişkin olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu, konuyla ilgili soruşturma kapsamında T. A. isimli bir kişinin gözaltına alındığı ve 8 Eylül 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Malatya Valiliği tarafından 9 Eylül 2022 tarihinde yapılan açıklamada kilise yöneticileri için fiziki ekip ve yakın koruma tedbirleri alındığı belirtilmektedir.

(09/083) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Eylül 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 gazeteciyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/084) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Birgün gazetesi editörü Mehmet Emin Kurnaz hakkında gazetede yer alan bir haberde Cumhurbaşkanı’na ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı’na hakaret edildiği iddiasıyla açılan davanın görülmesine 8 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 20 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(09/085) İstanbul’da Yargılanan Avukatlar…

2013 yılındaki Gezi Eylemleri sırasında İstanbul Çağlayan Adliye Binası’nda basın açıklaması yaptıkları sırada fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan 44 avukat hakkında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri’ iddiasıyla İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Mart 2023 tarihine erteledi.

(09/086) Van’da Yargılanan Eski Belediye Eş Başkanı…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Edremit eski Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin hakkında Özgür Kadın Hareketi’ne (TJA) yönelik bir soruşturma kapsamında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Eylül 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede S. R. Çetin’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. S. R. Çetin duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme S. R. Çetin’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 27 Ekim 2022 tarihine erteledi.

26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınan S. R. Çetin 7 Temmuz 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(09/087) İstanbul’da Basılan Dergi Bürosu ve Gözaltına Alınan Kişiler…

Halk Okulu dergisinin İstanbul’da bulunan bürosu 6 Eylül 2022 tarihinde polis tarafından yapılan baskında gözaltına alınan 3 kişiden 2’si (Yılmaz Viraner ve Oktay Kelebek) 8 Eylül 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı Filiz Bap ise serbest bırakıldı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.