MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/102) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 9 Haziran 2022 tarihinde, 2022 yılının Mayıs ayında 10’u kadın, 7’si çocuk, 10’u göçmen olmak üzere en az 167 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2022’nin ilk beş ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren kişi sayısı 646 oldu.

(06/103) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Uğrayan Kişi…

8 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Şirinevler Meydanı’nda R. Ç. isimli bir kişinin kendisini durduran ve kimlik soran sivil polislere kimlik göstermeyi reddetmesi üzerine işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Basında yer alan haberde bir polis memurunun meydandaki zabıtalara “Burada kamera var mı?” diye sorduğu belirtilmektedir.

(06/104) Bursa’da Irkçı Saldırıya Uğrayan Kişi…

8 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’da inşaat işçisi olarak çalışan R. H. Canpolat isimli bir Kürt’ün aynı işyerinde çalışan 2 kişinin ırkçı saldırısına maruz kaldığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Saldırı sonrasında R. H. Canpolat’ın işine son verildiği bildirildi.

(06/105) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 8 Haziran 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/106) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cezaevinde açlık grevinde olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım ile ilgili 8 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliye binası önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 5 kişiyi (Erkan Yıldırım, Coşkun Öztekin, Feridun Osmanağaoğlu, Hasan Basri Yıldız ve Muhammet Akyıldız) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/107) Van’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ile ilgili 8 Haziran 2022 tarihinde Adli Tıp Kurumu önünde yapılmak istenen adalet nöbeti eylemine polis tarafından Van Valiliğinin eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polisin ayrıca gazetecilerin görüntü almasına da engel olduğu öğrenildi.

(06/108) Tekirdağ Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Siyasi Parti, Dernek Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

3 Haziran 2022 tarihinde Tekirdağ merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) üye ve yöneticilerinin de olduğu 36 kişiden 13’ü 8 Haziran 2022 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 8 kişi ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla tutuklandı, 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Seyit Soydan, Sadi Özdemir, Murat Mutlu, Hüseyin Güzel, Ömer Güven, Emin Şen, Sadet Fırat ve Emin Orhan.

23 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(06/109) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

8 ve 9 Haziran 2022 tarihlerinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Gözaltına alınanların isimleri: Nihat Üstün, Sait Üstün, Abdurahman Altay, Salih Ceylan, Hacı Üstün, Halit Güngen, Adil Üstün, Ömer Gülenç, Nizar Kılınç, Emin Mungan, Emin Külter, Naim Tunç ve Şoreş Akın.

(06/110) CHP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında partisinin grup toplantısında sarf ettiği “Türkiye’de bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip, ‘Ben o gazeteyi okumuyorum siz de satın alıp okumayın’ diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki baskı ve vesayeti düşünün” şeklindeki sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın şikayeti üzerine 1 milyon TL tazminat talebiyle Ankara 9. Asliye Ceza Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme tazminat talebini reddetti.

(06/111) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Hakkında verilmiş cezanın kesinleşmesi üzerine milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Haziran 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Musa Farisoğulları’nın ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘halkı yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kışkırtma’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlarından toplam 26 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 2 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(06/112) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nin HDP’li Belediye Eş Başkanı Necla Tamriş hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Necla Tamriş’ın beraatına karar verdi. Necla Tamriş, 15 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

(06/113) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Bursa Valiliği, 7 Haziran 2022 tarihinde açıklama yaparak, 12 Haziran 2022 tarihinde Bursa’da gerçekleştirilecek “İmralı siyasetine karşı barışı savunmak için Gemlik’e yürüyüş” eylemini gerekçe göstererek il genelinde yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stand/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama ve benzeri eylem ve etkinlikleri 9 Haziran 2022 itibarıyla 7 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(06/114) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Haziran 2022 tarihinde Çanakkale’de 1 kişi gözaltına alındı.

(06/115) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı Fatih Gürsul hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Fatih Gürsul’u ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.