MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/078) Operasyonlar ve Çatışmalar…

8 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Haftanin bölgesinde 17 Eylül 2022 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/079) Bursa’da Yaşamını Yitiren Mülteciler…

8 Kasım 2022 tarihinde Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, Suriye vatandaşı mültecilerin yaşadığı bir evde çıkan yangın sonucu 8’i çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi.

(11/080) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ormanı’nın içinden yol geçmesi projesine karşı 8 Kasım 2022 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan basın açıklaması sonrasında belediye meclisi toplantısını izlemek üzere belediye binasına girmek isteyenlere belediye özel güvenlik birimleri ile polis müdahale etti. Müdahale sonucu 7 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Müdahale sırasında ayrıca polisin bir gazetecinin kaydettiği görüntüleri zorla sildiği ve 2 gazeteciye de fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi.

(11/081) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sendika Yöneticisi…

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor” sözleriyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” iddiasıyla 8 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Cihan Kolivar, 9 Kasım 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla tutuklandı.

(11/082) İstanbul’da Gözaltına Alına HDP Üye ve Yöneticileri…

Halkların Demokratik Partisi Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay’ın TSK’nin IKBY sınırları içinde devam etmekte olan Pençe–Kilit operasyonu sırasında kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili 6 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan yürüyüşe katılmak üzere gittiği Kadıköy İskelesi’nde gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, aynı yürüyüşle ilgili İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bildiri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında HDP yöneticilerinin olduğu 3 kişiden birinin (Müslüm Kılıç) sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı, 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir kişinin isim benzerliği olduğu anlaşılınca serbest bırakıldığı bildirildi.

(11/083) İstanbul’da Gazetecilerin, Avukatların ve ESP Eş Genel Başkanı ile ESP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ile Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı Sezin Uçar, Etkin Haber Ajansı (ETHA) haber müdürü İsminaz Temel ile muhabir Havva Cuştan ile ESP üye ve yöneticilerinin olduğu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme, sanıklar ile ilgili adli kontrol şartının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 2 Mart 2023 tarihine ertelendi.

(11/084) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi genel yayın koordinatörü Serkan Ozan, sorumlu yazı işleri müdürü Olcay Büyüktaş Akça, internet sorumlu haber müdürü Ozan Yurtoğlu ve muhabir Hazal Ocak hakkında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Bilal Erdoğan’ın şanslı arkadaşı” başlıklı haber gerekçe gösterilerek İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Serkan Ozan, Olcay Büyüktaş Akça, Ozan Yurtoğlu ve Hazal Ocak’ı ‘hakaret’ suçundan ayrı ayrı 2.180 TL para cezası ile cezalandırdı.

(10/085) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandı Dava…

Demokratik Modernite Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan, editörü Haydar Ergül ile dergide yazıları yayınlanan Nazan Üstündağ, Cihan Doğan ve Musa Şanak hakkında ‘Türk milletini alenen aşağılama’ ‘iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2022 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 16 Mart 2023 tarihine erteledi.

(11/086) Van’da Yargılanan Kişiler…

23 kişi hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik bir soruşturma kapsamında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 21 kişiyi (Hakan Demir, Abdulsettar Güneş, Ahmet Kaya, Ayfer Gelibolu, Baha Soyyiğit, Bazi Aslan, Beritan Tayan, Cemil Duman, Çetin Uyar, Medine Tufan, Mehmet Ali Sönmez, Ramazan Duman, Songül Taş, Elif Yiğit Akkuş, Fevzi Çelenk, Gülay Yılmaz, Gürsel Yamaç, Hamdi Bayhan, Hatice Toklu İçten, İbrahim Irmak ve Kaniye Şeker) ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. 2 kişinin ise beraatına karar verdi.

(11/087) Malatya’da Yargılanan Çocuklar…

M. D. (17), E. D. (15) isimli 2 çocuk hakkında 9 Şubat 2022 tarihinde Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki bir Atatürk büstüne saldırdıkları gerekçesiyle Malatya Çocuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme M. D.’yi ‘Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri kırma veya bozma’ suçundan 10 ay, ‘kamu malına zarar verme’ suçundan da 3 ay 10 gün olmak üzere toplam 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme E. D.’yi ise ‘Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri kırma veya bozma’ suçundan 7 ay 15 gün, ‘kamu malına zarar verme’ suçundan da 2 ay 15 gün olmak üzere toplam 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(11/088) Diyarbakır’da Parti Binasına Saldırı…

8 Kasım 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Deva Partisi ilçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından molotof kokteyli ile bir saldırı düzelendi. Ölen ya da yaralanın kimsenin olmadığı saldırı sonucu parti binasında maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

(11/089) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan 1 köşe yazısı ile https://www.birgun.net ve https://www.gazeteduvar.com.tr internet sitelerinde yer alan 2 habere İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 8 Kasım 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.