MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Kasım Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/074) Cumartesi Anneleri/İnsanları’na İlişkin İçişleri Bakanı’nın Açıklaması…

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 8 Kasım 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda HEDEP Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan’ın Galatasaray Meydanı’na çıkmaları yasaklanan Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın her hafta kolluk güçlerinin müdahalesine maruz kalmaları ve gözaltına alınmalarına ilişkin sorduğu soruya “Cumartesi Anneleri’nin yaşadığı mağduriyettir. En kısa sürede çözüm üreteceğiz” dedi.

(11/075) TCK’nın ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma’ Suçunu Düzenleyen Maddesinin İptal Başvurusuna ilişkin AYM Kararı

418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 29. maddesi ile Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen ve ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunu düzenleyen maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için yapılan başvuruyu 8 Kasım 2023 tarihinde karara bağlayan Anayasa Mahkemesi (AYM), oy çokluğu ile iptal istemini reddetti.

(11/076) Can Atalay Hakkındaki Yargıtay Kararı…

AYM tarafından Gezi Davası’nın 25 Nisan 2022 tarihinde görülen karar duruşmasında ‘hükümeti ortadan kaldırmaya yardım etme’ suçundan 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılan ve hakkındaki bu ceza Yargıtay 2. Ceza Dairesi tarafından onanan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın başvurusuna verilen ihlal kararı sonrasında karar verme yetkisinin Yargıtay’da olduğu gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne göndermişti. Dosyayı 8 Kasım 2023 tarihinde karar bağlayan 3. Ceza Dairesi, anayasayı ihlal ettiği ve yetkisini aştığı gerekçesiyle AYM’nin ihlal kararına uymayı reddetti ve ihlal kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.

(11/077) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 9 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/078) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Kasım 2023 tarihinde Diyarbakır Dicle Üniversitesi kampüsünde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından yapılan eyleme müdahale eden özel güvenlik birimleri ve polis, 2 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(11/079) Gözaltına Alınan Eski Milletvekili…

Sağlık sorunları nedeniyle cezası ertelenen eski milletvekili Aysel Tuğluk, 2012 yılında Hakkari’de katıldığı bir etkinlikteki konuşmasında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla 8 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Aysel Tuğluk, aynı gün içinde adliyedeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/080) Kocaeli’nde Gözaltına Alınan Sol Parti Yöneticileri…

8 Kasım 2023 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yapılan ev baskınlarında Sol Parti yöneticileri Buğra Aydoğan ve Erdem Şimşek yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(11/081) Diyarbakır’da Milletvekili ve DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Batman Milletvekili Keskin Bayındır hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme Keskin Bayındır’ın milletvekili seçilmesi sebebiyle yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

(11/082) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

18 gazeteci hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme, gazetecilere ilişkin yurtdışı yasağının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 1 Şubat 2024 tarihine erteledi.

22 kişi 8 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınmış ve 16 Haziran 2022 tarihinde 16 gazeteci (Mezopotamya Haber Ajansı editörü Aziz Oruç, Jinnews Haber Müdürü Safiye Alağaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Serdar Altan, Xwebûn gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile gazeteciler Ömer Çelik, Neşe Toprak, Mehmet Şahin, Zeynel Abidin Bulut, Elif Üngör, Remziye Temel, Suat Doğuhan, Lezgin Akdeniz, İbrahim Koyuncu, Abdurrahman Öncü, Ramazan Geciken ve Mazlum Güler) sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Gözaltına alınan gazetecilerden Gülşen Koçuk, Kadir Bayram, Mehmet Yalçın, Esmer Tunç ile 2 kişi (Feynaz Koçuk ve İhsan Ergünlü) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 21 Mart 2023 tarihinde mahkeme Jinnews Haber Müdürü Safiye Alağaş, gazeteci Gülşen Koçuk ile Feynaz Koçuk ve İhsan Ergünlü hakkında dosyanın ayrılmasına hükmetmişti.

15 gazeteci (Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Serdar Altan, Xwebûn gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Aziz Oruç, Ömer Çelik, Neşe Toprak, Mehmet Şahin, Zeynel Abidin Bulut, Elif Üngör, Remziye Temel, Suat Doğuhan, Lezgin Akdeniz, İbrahim Koyuncu, Abdurrahman Öncü, Ramazan Geciken ve Mazlum Güler) ise haklarında açılan davanın 11 Temmuz 2023 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(11/083) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Jinnews haber müdürü Safiye Alağaş hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede Safiye Alağaş’ın ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme Safiye Alağaş ile ilgili yurtdışı yasağının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 22 Şubat 2024 tarihine erteledi.

Safiye Alağaş 8 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınmış, 16 Haziran 2022 tarihinde tutuklanmıştı ve davanın 15 Haziran 2023 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(11/084) Van’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılan 2 kişiden 1’nin yaşamını yitirmesi, 1’nin ise yaralanması ile ilgili haber yapan gazetecilerin gözaltına alınmasına karar veren savcı ile ilgili “Gazetecilere gözaltının talimatını aynı savcı verdi” başlıklı haber nedeniyle Mezopotamya Ajansı İmtiyaz Sahibi Ferhat Çelik ve Jiyan TV İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterme’ suçundan verilen 1 yıl 3 ay hapis cezasının Van Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin 10 Ekim 2023 tarihli kararı ile onandığı öğrenildi.

(11/085) Mardin’de Yargılanan Kişiler…

Pakistan Demir isimli bir kadının 16 Eylül 2022 tarihinde öldürülmesini protesto etmek için Mardin’in Dargeçit ilçesinde yapılan eylem nedeniyle 12 kişi hakkında Dargeçit Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 21 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(11/086) Şırnak’ta Yargılanan Kişiler…

Eski Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Cizre İlçe Başkanı Cihan Güven’in kardeşi Tahir Güven’in  4 Aralık 2021 tarihinde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili TJA aktivisti Dorşin Gök ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Miraç Dinç ve Emin Kalkan hakkında Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 3 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 5 Ocak 2024 tarihine erteledi.

(11/087) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

19 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır Lice ilçesinde polise ait zırhlı aracın bir başka araca çarpması sonucu Zilan Yamankılıç, Remzi Menteşe ve İlhan Ayaş’ın yaşamını yitirmesi ile ilgili polis memuru B. K. hakkında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme valiliğin soruşturma izni vermemesi gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar verdi.

(11/088) İzmir’de Mültecilerin Öldürülmesiyle İlgili Dava…

16 Kasım 2021 tarihinde Suriyeli mülteciler Ahmed el Ali, Memnun Nebhan ve Muhammed Hüseyin el Abdo’nun İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde çalıştıkları işyerinde yakılarak öldürülmesiyle ilgili Kemal Korukmaz isimli kişi hakkında İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Tanık ifadelerinin ardından mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 10 Ocak 2024 tarihine erteledi.

(11/089) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

8 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rado ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, “Başkentte Gündem” isimli programdaki kimi ifadeler nedeniyle Flash Haber TV’ye idari para ile 5 kez program durdurma cezası verildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.