MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/076) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 8 Mayıs 2024 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2024 yılının Nisan ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 30 kadın ve 2 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 33 kadına şiddet uyguladığı, 10 kadını taciz ettiği, 20 çocuğu istismar ettiği, 20 kadını seks işçiliğine zorladığı belirtildi.

(05/077) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

8 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Çankaya ilçesindeki bir otobüs durağında bekleyen T. K. isimli bir kişinin kimlik kontrolü yapan polisler tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı ve fiziksel ve sözlü şiddetin gözaltına alındıktan sonra da devam ettiği öğrenildi.

T. K., basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Otobüs durağında beklediğim sırada polisler yanıma gelip GBT yapmak istediklerini belirtti. GBT için kimliğimi verdim ancak polisler bana ‘Nerelisin’ diye sordu. Ben de nereli olduğumun GBT ile ne alakası olduğunu sordum. GBT yapacaksanız kimliğimi verdiğimi belirttim. Bunun üzerine polisler daha da agresifleşti ve ‘Soru sordum, cevap vereceksin. Geç şu duvara, çantanı arayacağım’ dedi. GBT aramasında çantamı arayamayacaklarını söyledim. Çantamı ve üzerimi aramalarına karşı çıkınca da ‘Seni burada ezerim, seni burada gömerim’ gibi tehditler savurmaya başladılar (…) Sonra daha az görünen bir yere geçince bir kez daha ‘Yüzünü duvara dön, üstünü arayacağız’ gibi şeyleri tekrarladılar. Benim teşhir etmek amaçlı bağırışlarımın üzerine daha fazla polis çağırdılar. 10 civarı polis vardı ve yere yatırıp ters kelepçe yapmaya çalıştılar, kafama basmaya başladılar, tekmelemeye başladılar ve ters kelepçe taktılar. Ardından ters kelepçeli bir şekilde polis aracının yanına götürüldüm ve orada da tekmeli yumruklu işkence devam etti. Sonrasında ise tacize varacak cinsiyetçi küfürlere maruz kaldım.”

(05/078) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Mayıs 2028 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde cezaevinde ölüm orucunda olan Nurettin Kaya ile ilgili yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 2 kişiyi (Feridun Osmanağaoğlu ve Hasan Basri Yıldız) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 2 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(05/079) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle cezaevlerinde devam etmekte olan eylemlerle ilgili olarak Adalet Bakanı ile görüşmek üzere mahpus yakınları, hak örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir grup tarafından 8 Mayıs 2024 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) Adalet Bakanlığı’na yapılmak istenen yürüyüşe polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine Meclis Çankaya kapısı önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sırasında polisin pankart açılmasına izin vermediği öğrenildi.

(05/080) Urfa’da Gözaltına Alınan Parti Yöneticisi, Üyeleri ve Diğer Kişiler…

7 Mayıs 2024 tarihinde Urfa’da gözaltına alınan ve aralarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bozova İlçe Yöneticisi ve Gençlik Meclisi üyelerinin de olduğu 2’si çocuk 17 kişiden 15’i, 8 Mayıs 2024 tarihinde adliyeye sevk edildi. 7 kişi (Muzaffer Akcan, Kemal Çakmak, Nuh Albayrak Kemal Aslan, Sergen Doğan, Mehmet Emin Çakmak ve Yaşar Korkmaz) savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 8 kişi (Leylan Dağhan, Şirin Aktaş, Bünyamin Demir, Hüseyin Arslan, Meyaser Korkmaz, Serhat İçlek, İsmail Topkan ve Aziz Taşkın) ise sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 2 çocuk (M. E. A. ve M. A.) 7 Mayıs 2024 tarihinde emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(05/081) Diyarbakır’da Eski Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

8 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin eski Belediye Eş Başkanı Seyit Narin’e hakkında “eş başkan unvanını kullandığı” gerekçesiyle Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan verilen 1 yıl hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandığı öğrenildi. Onama kararının ardından Seyit Narin’in tutuklanarak cezaevine konduğu bildirildi.

(05/082) Diyarbakır’da Eski Belediye Meclisi Üyesi’nin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi eski üyesi Şehriban Zuğurli hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından verilen toplam 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 8 Mayıs 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşması 28 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(05/083) Afrin Operasyonuna Dair Yapılan Basın Açıklaması Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik operasyonuna dair 4 Şubat 2018 tarihinde HDP, HDK ve DTK temsilcileri tarafından yapılan basın açıklaması gerekçe gösterilerek dönemin Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanvekili Fadime Çelebi, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Başkanları Naci Sönmez ve Özlem Eylem Tuncaeli, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir ve Mehmet Arslan hakkında Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 8 Mayıs 2024 tarihinde görüldü. İddianamede 7 kişinin ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarından cezalandırılmaları istenmektedir. Mahkeme, 6 kişinin beraatına ve Mehmet Arslan hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi.

Fadime Çelebi ve Onur Hamzaoğlu, 17 Şubat 2018 tarihinde tutuklanmış ve davanın 21 Temmuz 2018 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(05/084) Bitlis’te Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aynı zamanda Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan gazeteci Sinan Aygül hakkında kendisine saldıran belediye başkanının korumaları hakkındaki sözleri gerekçe gösterilerek ‘hakaret’ suçlamasıyla Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 2 ay 5 gün hapis cezasına yapılan itiraz üzerine davanın Bitlis Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmesine 8 Mayıs 2024 tarihinde başlandı. İddianamede gazetecinin ‘hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 5 Haziran 2024 tarihine erteledi.

Sinan Aygül, Bitlis Tatvan Belediyesi’ndeki yolsuzluk ve usulsüzlüklere dair yaptığı haberler sonrasında 17 Haziran 2023 tarihinde Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin biri polis iki korumasının fiziksel şiddetine maruz kalmıştı.

(05/085) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle İstanbul Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Ferhat Tunç’un ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 21 Ocak 2025 tarihine erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.