MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/088) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşen silahlı saldırı ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 96 kişinin hastane sevkleri sırasında ters kelepçe uygulamasına, parmak izi alınması esnasında da işkence ve diğer kötü muameleye maruz bırakıldıkları öğrenildi.

(02/089) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslara şeker verilmediği öğrenildi.

9 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Cezaevi’nde 1 buçuk saat olan görüşme sürelerinin 30-45 dakika olarak uygulandığı ve siyasi mahpusların yakınlarıyla görüntülü görüşmesine izin verilmediği öğrenildi.

(02/090) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 9 Şubat 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/091) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Kibriye Evren, 9 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı ve hakkında 24 saat avukat kısıtlaması getirildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemezken gazetecinin Kocaeli’ne götürüldüğü bildirildi.

(02/092) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Selamet Turan, 9 Şubat 2024 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Ev baskını esnasında eve maddi hasar verildiği ve gazetecinin Diyarbakır’a götürüldüğü öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/093) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Şubat 2024 tarihinde Siirt’te düzenlenen ev baskınlarında Serhat Baykara ve Yusuf Özbay isimli iki kişi, ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(02/094) Eskişehir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişi…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Müslüm Koyun, 9 Şubat 2024 tarihinde Eskişehir’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

(02/095) GÖÇİZ-DER Davası…

Aralarında TİHV İstanbul Temsilciliği’nde sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Bilal Yıldız’ın da olduğu, Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) üye ve yöneticisi 24 kişi hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, Marmara (Silivri) Cezaevi Kampüsü içindeki mahkeme salonunda 9 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 23 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasından beraatine, Berkant Yılmaz’ın ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasından 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(02/096) Hücre Cezası Verilen Mahpus ile İlgili AYM Kararı…

9 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 2019 yılının Ocak ayında yapılan koğuş araması esnasında Mehmet Sıddık Ayaz isimli mahpusa ait 2 kitap ve 21 fotoğrafa ‘örgüt propagandası’ içerdiği gerekçesiyle el konulması ve yürütülen disiplin soruşturması sonucunda Mehmet Sıddık Ayaz’a 11 günlük hücre cezası verilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bireysel başvurunun sonuçlandığı ve AYM’nin Mehmet Sıddık Ayaz’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmettiği öğrenildi.

(02/097) Eylem ve Etkinliklerin İzne Bağlandığı İl…

Batman Valiliği, 8 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde yapılması muhtemel her türlü açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi ve mezarlık ziyareti, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili gösteri vb. türdeki eylem ve etkinlikler, ses yayın araçlarıyla yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, dilek feneri-balon uçurtmak, drone-paramotor vb. her türlü hava faaliyetleri ile el ilanı sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. eylem ve etkinliklerin 9 Şubat 2024 ile 16 Şubat 2024 tarihleri arasında 8 gün süreyle izne bağlandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.