MENÜ
ANA SAYFA
x

9 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Temmuz 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/100) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 27 Haziran 2020 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü; 3 Temmuz 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Haftanin bölgesinde çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/101) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren Sivil Kişiler…

8 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Temmuz 2020 tarihinde Şırnak’ın kırsal alanında pikniğe gittikleri bildirilen Selahattin Güngen (38) ve Üzeyir Batmaz (49) isimli 2 sivil kişiden o tarihten beri haber alınamadığı öğrenildi. Ailelerinin Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın bulunması için İkizce Karakolu’na ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi’ne başvuruda bulundukları bildirildi.

İHD konuyla ilgili yaptığı açıklamada Cevizdüzü köyüne giden Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın “etrafı gezmek amacıyla arabaları ile dolaşmaya çıktıkları, ailelerin en son öğlen saatlerinde Selahattin Güngen ile telefonda konuştukları, daha sonra her ikisinin de telefonlarının kapandığı ve akşam saatleri olmasına rağmen geri gelmedikleri, geri gelmemeleri üzerine ailelerin saat 21:00 dolaylarında merkez İkizce karakoluna giderek müracaatta bulundukları, müracaattan sonra kolluk birimlerinin 06.07.2020 tarihinde Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın en son kullandıkları aracı park edilmiş vaziyette Cudi Dağı eteklerinde buldukları, ancak Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın aracın içerisinde olmadıkları” belirtilmektedir.

8 Temmuz 2020 tarihinde basında çıkan haberlerden Selahattin Güngen ve Üzeyir Batmaz’ın yaşamlarını yitirdiği ve ölümlerinin HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(07/102) Cezaevinde Açlık Grevi…

8 Temmuz 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Mehmet Faruk Engin, Baver Başar ve İbrahim Halil Karataş) sağlık haklarına yönelik engellemelerin sona erdirilmesi talebiyle 6 Temmuz 2020 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıkları öğrenildi.

(07/103) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için yapılan basın açıklamasına müdahale den polis 1 kişiyi (Yıldırım Deniz) gözaltına aldı. Yıldırım Deniz aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/104) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1338 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Temmuz 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(07/105) Urfa’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri…

8 Temmuz 2020 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Bekir Karageçit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Viranşehir İlçe Eş Başkanı Hıdır Oktay ve ilçe yöneticisi İhsak Gündüz gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/106) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

8 Temmuz 2020 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 5 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(07/107) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

1 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 9 kişiden 5’i 8 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(07/108) Kocaeli’de HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP Kocaeli il eş başkanlarının da olduğu 14’ü tutuklu 27 kişi hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Temmuz 2020 tarihinde başlandı.

Tutuklu sanıklar duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuldukları cezaevlerinden katıldı.

Savunmaların ardından mahkeme 8 kişinin (HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Leyla Aygün, HDP Parti Meclisi üyesi Engin Güleser, HDP Gebze İlçe Eş Başkanı Meryem Uslu, HDP Darıca İlçe eski Eş Başkanı Kudret Davutoğlu, HDP üyeleri Emine Karaaslan, Mekiye Aydın, Necla Erdoğan ve Hasret Erdem) tahliyesine 6 kişinin (Damla Bağcı, HDP Parti Meclisi üyesi Mehmet Alçınkaya, Mehmet Karaaslan, HDP Gebze İlçe Eş Başkanı Ebubekir Çoban, Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Gebze Belediye Meclisi Üyesi Osman Kurum, Kutbeddin Güneşsu) ise tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 8 Eylül 2020 tarihine erteledi.

(07/109) Ankara’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP eski parti sözcüsü Günay Kubilay hakkında, yaptığı konuşmalar nedeniyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Temmuz 2020 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 3 Kasım 2020 tarihine erteledi.

(07/110) İstanbul’da ESP ve SGDF Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Genel Başkanı Alev Özkiraz’ın da aralarında oluğu ESP ve SGDF üyesi 14 kişi hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Temmuz 2020 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme sanıklar hakkındaki yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartının kaldırılması taleplerini reddederek duruşmayı 4 Kasım 2020 tarihine erteledi.

14 kişi Atılım gazetesinin ücretsiz eki “İstanbul Sokakta” gazetesine yönelik soruşturma kapsamında 15 ve 16 Haziran 2019 tarihlerinde gözaltına alınmış ve 19 Haziran 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(07/111) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020 yılının Haziran ayında 8’i çocuk yaşta, 4’ü kadın ve 8’i göçmen/mülteci olmak üzere en az 188 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Buna göre 2020 yılının ilk 6 ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı 934 oldu.

(07/112) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.cumhuriyet.com.tr/ internet sitesinde yer alan bir habere ve bu habere ilişkin https://eksisozluk.com/ internet sitesinde yer alan bir başlığa Harran Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.milligazete.com.tr/ internet sitesinde yer alan 3 ayrı habere Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 7 Temmuz 2020 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/113) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 8 Temmuz 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.041 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 8 Temmuz 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.282 ve vaka sayısı ise 208.938 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.