Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

05 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/069) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Ekim 2018 tarihinde Batman’ın Gercüş ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyon sırasında askeri bir araca yönelik bombalı saldırıda 8 askerin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

4 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 17 Eylül 2018 tarihinde Tunceli kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın; 28 Eylül 2018 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/070) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Halkın Hukuk Bürosu, 4 Ekim 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Ayberk Demirdöğen isimli bir mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kalmasına bağlı olarak dişinin kırıldığını ve elinden yaralandığını duyurdu.

4 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin içinden böcek çıktığı (haberde yemeklerden çıkan böceklerin gardiyanlar tarafından konulduğu iddia edilmektedir), mahpusların çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

4 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in işkence ve diğer kötü muamele iddialarıyla gündeme gelen Patnos L Tipi Cezaevi müdürü ile görüşme talebinin, müdür tarafından göreve vekaleten atandığı gerekçesiyle reddedildiği bildirildi.

(10/071) Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

4 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların hastane sevklerinin gecikmeli yapıldığı, mahpusların kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

(10/072) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 4 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 752. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(10/073) Düzce Cezaevi Önünde Yapılmak İstenen Basın Açıklamasının Irkçı Bir Grup Tarafından Engellenmesi…

4 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, işkence ve diğer kötü muamele iddialarıyla gündeme gelen Düzce T Tipi Cezaevi önünde mahpus aileleri ile HDP İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya ve Züleyha Gülüm tarafından yapılmak istenen basın açıklaması, ırkçı bir grubun cezaevi önünde toplanması ve tehditlerde bulunması üzerine yapılamadı. Polis ve jandarmanın mahpus yakınlarını ve milletvekillerini tehdit eden gruba müdahale etmediği öğrenildi.

(10/074) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek 695 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Ekim 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Ekim 2018tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/075) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması” gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 4 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/076) İdil Kültür Merkezi’nde Polis Araması ve Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’nde baskın ve arama yapan polis, 8 kişiyi (Dilan Poyraz, Özgür Zafer Gültekin, Hasan Farsak, Şirin Ayaz, Gianfranco Castellotti, Taylan Gültekin, Gönül Bozkurt ve Hasan Özmen) gözaltına aldı. Ayrıca arama sırasında kültür merkezinde bulunan fotoğraf makinelerinin ve bazı müzik enstrümanlarının zarar gördüğü öğrenildi.

(10/077) İdil Kültür Merkezi’ne Yapılan Polis Baskını ve Gözaltıları Protesto İçin Yapılmak İstenen Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

İstanbul’da İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis baskınını 4 Ekim 2018 tarihinde protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen kişilere polis müdahale etti. Müdahale sonucu aralarında FOSEM muhabiri İlknur Karadeniz’in de olduğu 4 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler: Mulla Zincir, Ezgi Kul, Salih Kanza ve İlknur Karadeniz.

(10/078) İstanbul’da Cami Yıkımını Protesto Edenlere Polis Müdahalesi…

4 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Esentepe Camisi’nin yıkılmasına tepki gösterenlere biber gazı ile müdahale eden polis, 30 kişiyi gözaltına aldı. Haberde ayrıca HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın yıkımın olduğu alana alınmadığı belirtildi.

(10/079) SYKP Eş Genel Başkanı Gözaltına Alındı…

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, 4 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Ahmet Kaya’nın Antalya’daki evinde arama yapıldığı öğrenildi.

(10/080) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Sendika Yöneticisi…

4 Ekim 2018 tarihinde DİSK Genel Merkezi önünde 3. havalimanı inşaatında çalışan iççilerin eyleminde yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev-Yapı-İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut, 5 Ekim 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/081) Tutuklanan 3. Havalimanı İşçileri…

3 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınan 3. havalimanı şantiyesinde çalışan 8 işçiden 6’sı 4 Ekim tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 işçi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Buna göre 3. havalimanı inşaatındaki eylemler nedeniyle tutuklanan işçi sayısı 33’e yükseldi.

(10/082) Erzurum’da Tutuklanan HDP Yöneticisi…

4 Ekim 2018 tarihinde Erzurum’da gözaltına alınan ve aralarında HDP Tekman İlçe Yöneticisi Celal Yıldız’ın da olduğu 5 kişiden 2’si (Celal Yıldız ve Abdullah Özbey) aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla tutuklandı. 3 kişi ise savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(10/083) Diyarbakır’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Yenimahalle ilçesinde bulunan bir işyerine polis tarafından yapılan baskında Müslüm Gürkan ve Davut Yakışır isimli 2 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerde, gözaltı işlemi sırasında 2 kişinin telefonlarını inceleyen polisin, telefondaki fotoğraflar nedeniyle söz konusu 2 kişiye fiziksel şiddet uyguladığı ifade edildi.

(10/084) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle, aralarında TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın da olduğu 6 akademisyen (Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Bülent Eken; İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hediye Esra Arcan, F. K. Ö., Arş. Gör. Egemen Kepekçi, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Prof. Dr. Huri Özdoğan) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Şebnem Korur Fincancı duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Mahkeme heyetinin, savunmasında siyasi söylemler kullandığı gerekçesiyle Şebnem Korur Fincancı’nın sözünü 3 kez kestiği öğrenildi. Mahkeme, Şebnem Korur Fincancı hakkında açılan davanın duruşmasını 13 Aralık 2018 tarihine; Huri Özdoğan hakkında açılan davanın duruşmasını 29 Kasım 2018 tarihine; Hediye Esra Arcan, Bülent Eken ve F. K. Ö. hakkında açılan davaların duruşmasını 9 Ocak 2019 tarihine erteledi. Egemen Kepekçi hakkında açılan davanın duruşmasının hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Serhan Şahin ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Yardımcı) hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Serhan Şahin hakkında açılan davanın duruşmasını 22 Ocak 2019 tarihine; Sibel Yardımcı hakkında açılan davanın duruşmasını ise 15 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Doç. Dr. Ahmet Altınel ve Bilgi Üniversitesi’nden Nazım Dikbaş) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi.. Mahkeme Ahmet Altınel hakkında açılan davanın duruşmasını 20 Aralık 2018 tarihine; Nazım Dikbaş hakkında açılan davanın duruşmasını ise 27 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 8 akademisyen (Marmara Üniversite’nden Arş. Gör. Egemen Cevahir, Prof. Dr. Fuat Ercan, Dr. Funda Karapehlivan, Dr. D.A.; Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Fırat Erdoğmuş; Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Deniz Erkmen; Koç Üniversitesi’nden Dr. Erdem Yörük; İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ahu Sökmenoğlu) hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Dr. D. A., Fuat Ercan, Funda Karapehlivan ve Egemen Cevahir hakkında açılan davaların duruşmasını 12 Mart 2019 tarihine; Fırat Erdoğmuş ve Deniz Erkmen hakkında açılan davaların duruşmasını 14 Mart 2019 tarihine erteledi. Erdem Yörük ve Ahu Sökmenoğlu hakkında açılan davaların hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rıfat Okçabol, Yrd. Doç. Dr. Albert Ali Salah, Prof. Dr. Mine Eder) hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Mine Eder hakkında açılan davanın duruşmasını 9 Ocak 2019 tarihine erteledi. Rıfat Okçabol ve Albert Ali Salah hakkında açılan davaların hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

(10/085) HDP EŞ Başkanının Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Avukatlar Pervin Buldan’ın milletvekili olması nedeniyle, Anayasa’nın 83. maddesi uyarınca yargılamanın durdurulmasını talep etti. Mahkeme, davaya konu olan suçlamaların Anayasa’nın 14. maddesi kapsamında kovuşturmaya istisna suçlardan olduğunu belirterek talebin reddine ve Pervin Buldan hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmetti ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/086) HDP Eski Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Selahattin Demirtaş’ın ‘örgüt kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir. Selahattin Demirtaş duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 12 ile 14 Aralık 2018 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

(10/087) HDP Eski Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ, SEGBİS aracılığıyla ifade vermek istemediği için duruşmaya katılmadı. Mahkeme dava ile ilgili yetkisizlik kararı verdi ve dava dosyasının Yargıtay’ın ilgili dairesine gönderilmesine karar verdi.

(10/088) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer hakkınd, HDP tarafından 13 Eylül 2015 tarihinde Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, yargılamanın durdurulması talebinin bir sonraki duruşmada karar bağlanmasına hükmetti ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/089) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu hakkında İstanbul Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Filiz Kerestecioğlu hakkındaki yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

(10/090) Eski CHP ve HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Eski CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve eski HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında, Torunlar Rezidans’a ait inşaatta yaşanan 10 işçinin yaşamını yitirdiği “iş cinayeti”ni protesto etmek için yapılan basın açıklaması gerekçe gösterilerek İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mahmut Tanal ve Ertuğrul Kürkçü’nün beraatına karar verdi.

(10/091) Antalya’da ‘Örgüt Propagandası Yapma’ İddiasıyla Yargılanan İnsan Hakları Savunucusu…

İnsan Hakları Derneği üyesi S. Ş. hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme S. Ş.’nin beraatına karar verdi. Mahkeme kararında, örgüt propagandası yapma suçunun oluşması için örgütün propagandasının yapılmasının yeterli olmadığını, örgütün cebir, şiddet ya da tehdit içeren yöntemlerinin propagandasının yapılması gerektiğini belirtildi.

(10/092) Ankara’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etme’ İddiasıyla Yargılanan Akademisyen…

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme Cenk Yiğiter’i, 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

(10/093) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Kastamonu Terörle Mücadele Şube eski Müdürü Ömer Peker 4 Ekim 2018 tarihinde Kastamonu’da gözaltına alındı.

4 Ekim 2018 tarihinde Samsun merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 11’i muvazzaf 12 asker gözaltına alındı.

Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan, KHK ile meslekten ihraç edilmiş 16 eski kamu çalışanından 8’i 4 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 8 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve aynı soruşturma kapsamında 9 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(10/094) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 4 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 15 köy ve 25 mezrada 4 Ekim 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy, Tuzlaköy, Çeper, Daralan, Duruköy, Güçlü, Örtülü, Saydamlı, Bayırlı, Yamaçlı, Kıralan, Dernek köyleri; Elmadere, Ağılçık, Akçapınar, Ayaz, Şakan, Boyluca, Dahlık, Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış, Vilu, Arpacık, Karadere, Sivritepe, Körtan, Körha, Seyrek, Silkito, Sumaklı, Zıraht, Acımeşe, Mengüsi, Puneyn, Çalıbükü, Kijikbadem  mezraları.

(10/095) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 4 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 8 köy ve 17 mezrada 4 Ekim 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Kaledibi, Akçayurt, Topçular, Y. Turalı, Kalaba, Uzunlar, Serenköy, Kırım köyleri; Başaklı, Güzelce, Taşburun, Karapilyari, Mezartarlası, Sıraevler, Horsel, Çay, Damlatepe, Uysal, A. Turalı, Gürbulak, Veziri, Aka, Karmen, Mazılı, Çağıl mezraları.

(10/096) Siirt’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 4 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Siirt Merkez ilçeye bağlı 3 köyde 3 Ekim 2018 saat 17.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 4 Ekim 2018 saat 19.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler: Koçlu, Bayraktepe (Çölköy) ve Ekmekçiler köyleri.

(10/097) Tilo’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 3 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Tilo ilçesine bağlı 4 köy ve 4 mahallede 3 Ekim 2018 saat 17.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 4 Ekim 2018 saat 19.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler ve mahalleler: Çınarlısu, Hantrat, Akyayla Taşbalta köyleri; Alkumru, Elmacık, Kargacık, Erenler mahalleleri.

(10/098) Hatay’da Özel Güvenlik Bölgesi…

Hatay Valiliği 3 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hatay’ın Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinin Suriye sınırında bulunan ve koordinatları verilen alanlarını 3 Ekim 2018 ile 17 Ekim 2018 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan etti.

(10/099) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Eylül ayında 8’i çocuk yaşta ve 10’u kadın olmak üzere en az 157 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’ in verilerine göre yılın ilk dokuz ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 1450 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.

Paylaş