Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Mart 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/160) Şırnak’ta Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaralanan Çocuk…

12 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesindeki İpekyolu Caddesi’nde, zırhlı bir askeri aracın çarptığı Ruken Elma (9) isimli bir çocuğun yaralandığı öğrenildi. Çarpma sonucunda ayağı kırılan çocuğun Silopi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.

(03/161) Cezaevinde Öldürülen Mahpus…

12 Mart 2019 tarihinde Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde aynı koğuşta kalan mahpuslar F.T., Ç.Y. ve Ü.Y. arasında bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışma sonucunda, F.T. isimli mahpusun kesici aletle öldürüldüğü öğrenildi. Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(03/162) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 12 Mart 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 796. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(03/163) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 854 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Mart 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 12 Mart 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/164) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 12 Mart 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 98. kez gözaltına alınmış oldu.

(03/165) Balıkesir’de Tutuklanan HDP Eski Yöneticisi…

12 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Edremit ilçe eski Eş Başkanı Hürriyet Kızıl’ın, Suruç katliamına ilişkin 2015 yılında yaptığı basın açıklaması nedeniyle, ‘örgüt propagandası yapma’ gerekçesiyle verilen 11 ay 20 günlük hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması nedeniyle tutuklandığı öğrenildi.

(03/166) İstanbul’da Tutuklanan Kişiler…

9 Mart 2019 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Hamza Gökmen (61) ve Selahattin Gündüz (57) isimli kişilerin 12 Mart 2019 tarihinde İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandığı öğrenildi. Selahattin Gündüz’ün, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın posterini astığı gerekçesiyle, okuma yazma bilmediği öğrenilen Hamza Gökmen’in ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığı bildirildi.

(03/167) Nevşehir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan ÖDP Üyesi…

12 Mart 2019 tarihinde Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Cuma Erden isimli bir kişinin, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/168) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 3 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Osman Erden, Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tansel Korkmaz ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Siyaveş Azeri) hakkında 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 12 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Osman Erden’in ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve ‘suçun basın yoluyla işlendiği’ gerekçesiyle cezanın 1 yıl 6 aya çıkarılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme başkanının ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım suçunun oluştuğu’ kanaatiyle ve ‘sanığın pişmanlık göstermediğini iki defa açıkça belirtmiş olması’ gerekçesiyle suçun niteliğine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına muhalefet şerhi düştüğü öğrenildi. Mahkeme Tansel Korkmaz’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, ‘suçun basın yoluyla işlendiği’ gerekçesiyle cezanın 1 yıl 6 aya çıkarılmasına ve ‘sanığın suç sonrası ve yargılama sürecindeki davranışları gözetilerek’ cezanın 1 yıl 3 aya indirilmesine karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme başkanının ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım suçunun oluştuğu’ kanaatiyle suçun niteliği konusundaki karara muhalefet şerhi düştüğü öğrenildi. Mahkeme Siyaveş Azeri hakkında açılan davada yetkisizlik kararı vererek dosyanın Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçeyle Ege Üniversitesi’nden Dr. Nermin Biter hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyanın İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçeyle 3 akademisyen (İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ertan Ersoy, Boğaziçi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Aslı Takanay ve Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 12 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ertan Ersoy hakkında açılan davanın duruşmasını 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Aslı Takanay’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, ‘suçun basın yoluyla işlendiği’ gerekçesiyle cezanın 1 yıl 6 aya çıkarılmasına ve ‘sanığın suç sonrası ve yargılama sürecindeki davranışları gözetilerek’ cezanın 1 yıl 3 aya indirilmesine karar verdi. Aslı Takanay’ın bir önceki duruşmada kabul etmemesi üzerine hükmün açıklanması geri bırakılmadı ancak mahkeme “sanığın sabıkasız olması, geçmişteki hali nazara alınarak cezanın ertelenmesi halinde tekrar suç işlemeyeceği hususunda vicdani kanaat oluştuğu” gerekçesiyle 2 yıl denetime tabi tutulma şartıyla cezayı erteledi. Mahkeme Ayfer Bartu Candan’ın ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçeyle 2 akademisyen (Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Yeğen ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Cemal Yalçıntan) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme her iki davanın duruşmalarını da 2 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(03/169) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali ve sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 85 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Mart 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen, dönemin İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı ve halen Samsun İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan Vedat Yavuz’un, “Dink’e dönük provokatif eylemler oluyordu. Bunu basından duyuyorduk. Ses getirici eylem yapılacağı bilgisi gelmiş” dediği öğrenildi. Duruşmanın görülmesine 13 Mart 2019 tarihinde devam edileceği bildirildi.

(03/170) CHP Genel Başkanı Hakkında Fezleke…

12 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 2018 yılının Haziran ayında katıldığı bir televizyon programında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili olarak kullandığı ifadeler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonunda dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlandığı öğrenildi. Kemal Kılıçdaroğlu söz konusu programda Süleyman Soylu için “5 kuruşluk değil, aslında 5 paralık. Dava açtım ama 5 para olmadığı için mecburen 5 kuruşluk açtık. Çünkü̈ iddiayı yapan 5 paralık. 5 paralık adama doğru dürüst tazminat davası açılmaz. 5 paralık tazminat davası açtım ki onurlu bir insan olmadığını kamuoyuna göstermek için” ifadelerini kullanmıştı.

(03/171) Hakkında Soruşturma Açılan Milletvekili…

12 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, CHP Bartın milletvekili Aysu Bankoğlu hakkında, 11 Mart 2019 tarihinde Halk TV’de yayınlanan bir programda “PKK’lıdırlar, zillet ittifakı üyesidirler, hiç fark etmez…” şeklinde açıklama yaptığı gerekçesiyle, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘suçu ve suçluyu övme’ gerekçeleriyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(03/172) Ankara’da Engellenen Eylem…

12 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türkiye Harp Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası (Türk Harb-İş) tarafından, Sakarya’da bulunan ve 1. Ana Bakım Fabrikası’nın Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınmasına karşı 16 Mart 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenecek mitinge Ankara Valiliği’nin izin vermediği öğrenildi. Ankara Valiliği’nin izin başvurusunu reddetme gerekçesinin “seçim döneminde bulunulması ve genel güvenlik bakımından uygun olmadığı” değerlendirmesi olduğu bildirildi.

(03/173) AİHM’nin Özgür Gündem Kararı…

12 Mart 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), 2016 yılında kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili davada, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesini ihlal ettiği sonucuna vardığı ve Türkiye’nin Özgür Gündem gazetesinin sahibi Ali Gürbüz’e 3 bin 500 Euro tazminat ödemesine hükmettiği öğrenildi.

(03/174) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

12 Mart 2019 tarihinde Sakarya merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde yapılan operasyonlarda 47 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 45 kişi ve Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde yapılan operasyonlarda KHK ile ihraç edilmiş 41 eski polis gözaltına alındı.

(03/175) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Ömür Borazan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Mart 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 11 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(03/176) Erişimi Engellenen İnternet Sitesi…

Nuçe Ciwan haber ajansının web sitesi www.nuceciwan13.com 12 Mart 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla erişime engellendi. Böylece Nuçe Ciwan haber ajansı 24. kez erişime engellenmiş oldu.

(03/177) 31 Mart Seçimleri…

8 Mart 2019 tarihinde HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevi yapılan HDP Diyarbakır il binasını basan polis tarafından gözaltına alınan 7 kişiden 4’ünün 12 Mart 2019 tarihinde tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri: İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin, Bilal Özgezer. 2 kişinin (Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ateş) polisteki ifade işlemlerinin ardından, 1 kişinin (Salih Cansever) ise savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

10 Mart 2019 tarihinde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde HDP tarafından düzenlenen mitingde gözaltına alınan Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak 12 Mart 2019 tarihinde tutuklandı. Gözaltına alınan diğer 4 kişinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

12 Mart 2019 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında ‘izinsiz HDP bayrağı astıkları’ gerekçesiyle 4 kişi (Ayhan Alper, Gökhan Çelik, İsa Çelik ve Seyit Ali Çelik) gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği, 11 Mart 2019 tarihinde yaptığı açıklamayla, siyasi partilerin kentte düzenleyecekleri araç konvoylarının 20 Mart 2019 tarihine kadar yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş