Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/352) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

23 Ekim 2018 tarihinde Mardin’in Dargeçit ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

23 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesi kırsal alanında Kokel Babat isimli 1 kişinin sırtından vurularak yaralandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, Kokel Babat’ın askeri operasyon alanında vurulduğu fakat kim tarafından vurulduğunun bilinmediği belirtildi.

(10/353) Ankara’da Polisin Ajanlaştırma Baskısına Maruz Kalan Kişi…

Emre Aydın isimli bir kişi 23 Ekim 2018 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında iki yıl boyunca polisin ajanlaştırma baskısına maruz kaldığını açıkladı.

Ankara Üniversitesi öğrencisiyken gözaltına alınıp bir süre tutuklu kalan Emre Aydın, şunları belirtti:

“Cezaevi sürecinden sonra kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan iki kişi tarafından sohbete ve konuşmaya davet edildim. Şahsım tarafından bu sohbet ve konuşma kabul edildi. 2 gün sonrasında bir telefon numarası bırakıldı, oradan arandım ve Emek metrosu tarafında bir pastahanede konuştuk. Bu konuşma ve iletişim ağı ilk başta dostane ilerledi. Ancak zamanla daha farklı bir boyut aldı. Bunun farkına birçok defa vardım ama gelişen süreç içerisinde kontrol etmek elimden çıktı (…) Geçen iki yıllık sürede ilk etapta sohbet, fikir ve tartışmalar üzerinden geçen iletişim, zamanla soru sorma, ilerleyen zamanda isim üzerinden bilgi alma ve geldiğim son aşamada teknik ve teknolojik imkanlar kullanarak ortamlarda ses kaydı, görüntü alma ve onlara teknik ve teknolojik yöntemlerle yardım etme noktasıydı (…)  Benimle dostane şekilde iletişim kuran insanlar kaçırdıkları aracın içinde bana bağırıp dövdüler, 7 yaşındaki kız kardeşimle, annemle, arkadaşlarımla tehdit ettiler. Tutuklu kalıp tahliye edildiğim davanın 25 Ekim’de Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması var. Bununla da tehdit edildim (…) ‘Cezaevinde kendi intihar mektubunu kendi ellerimizle yazarız’ şeklinde bir tehdit aldım.”

(10/354) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

23 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Şişli ilçesindeki Pangaltı metro durağının girişinde polisin yaptığı kimlik kontrolü sırasında kimlik göstermek istemeyen 1 kişinin istasyon içinde götürüldüğü polis kulübesinde, polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Polisin müdahalesini cep telefonu kamerasıyla çekmek isteyenlere metrodaki güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği bildirildi.

(10/355) Diyarbakır’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

23 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Yöneticisi Sercan Doğan’ın evine yapılan baskın sırasında kendisinin ve oğlunun polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Sercan Doğan, tutulduğu cezaevinde kendisini ziyarete gelen avukatı aracılığıyla şu açıklamayı yaptı: “Kapımı çaldılar, açmak için kapıya yöneldim, kapıyı araladım ve karşımda yüzü maskeli polisleri gördüm. Müsait olmadığımı biraz beklemelerini söyledim fakat kapıyı iterek beni yere attılar (…) Oğlum uyuyordu, bağrışmaları duyunca uyandı koridora geldi, polisler onu da hemen yere yatırıp darp etmeye başladılar. Bir yandan biri benim sırtıma basıyor, bir yandan oğluma vuruyorlardı. Oğlum çok kısa süre önce mide ameliyatı geçirdi. Bunu polislere söylememe rağmen dinlemeyip ona rağmen vurmaya devam ettiler. Sürekli tehdit edip, hakaret ediyorlardı. Beni alıp emniyete götürdüler. O sırada oğlum evde darp edilmiş halde yalnız kaldı.”

Basında yer alan haberlerde ayrıca sağlık kontrolü için götürüldüğü doktorun, uğradığı şiddete rağmen Sercan Doğan’a bunu belgeleyen bir rapor vermediği belirtildi.

(10/356) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 23 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 757. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(10/357) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 714 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

23 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 23 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/358) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 23 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 32. kez gözaltına alınmış oldu.

(10/359) Hatay’da Tutuklanan HDP İlçe Eş Başkanı…

HDP Dörtyol İlçe Eş Başkanı Abdulhalim Gümüş, hakkındaki kesinleşmiş 1 yıl 3 aylık hapis cezası nedeniyle 23 Ekim 2018 tarihinde Hatay’ın Dörtyol ilçesinde gözaltına alındı ve İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

(10/360) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında Batman’da yaptığı bir konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle Batman 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Sebahat Tuncel duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme, suçun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek Tuncel hakkında beraat kararı verdi.

(10/361) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 10 akademisyen (Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. İpek Merçil; İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi O.A., Prof. Dr. Gülhan Türkay, Dr. Öğr. Üyesi Güven Gürkan Öztan, Dr. Ertan Ersoy, Dr. Öğr. Üyesi Sinan Yıldırmaz, Prof. Dr. Taner Gören; İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Candemir; Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Dr. Mehmet Rıza Türkay) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 23 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili seçilen İbrahim Kaboğlu hakkında açılan davada mahkeme yetkisizlik kararı verdi dava dosyasını Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme İpek Merçil, O. A. ve Ahmet Yücel Candemir’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

Mahkeme Ertan Ersoy hakkında açılan davanın duruşmasını 12 Mart 2019 tarihine; Güven Gürkan Öztan, Gülhan Türkay, Mehmet Rıza Türkay hakkında açılan davaların duruşmalarını 22 Kasım 2018 tarihine; Prof. Dr. Taner Gören hakkında açılan davanın duruşmasını 3 Aralık 2018 tarihine; Sinan Yıldırmaz hakkında açılan davanın duruşmasını 28 Kasım 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden (MSGSÜ) Arş. Gör. Onur Baysal hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme avukatların derhal beraat, birleştirme ve savunma için süre taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 29 Kasım 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erol Köroğlu hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine 23 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada savcılık esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Erol Köroğlu’nun ‘örgüte yardım etme’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(10/362) Diyarbakır 5 Haziran Davası…

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde HDP tarafından düzenlenen mitinge yönelik bombalı saldırıyla ilgili Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Sanıklardan Orhan Gönder duruşmaya bizzat katılırken diğer sanıklar tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 13 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/363) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

23 Ekim 2018 tarihinde Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

(10/364) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında Bank Asya Erzurum eski Şube Müdürü Hasan Yurtoğlu’nun da olduğu 14 kişi hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 1 kişiyi ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan 21 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 11 sanığı ise ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 1 sanığın beraatına ve yargılama sırasında ölen 1 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verdi.

(10/365) Bartın’da Engellenen Etkinlik…

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bartın Şubesi tarafından 23 Ekim 2018 tarihinde şehirdeki öğrenci yurdunun yetersizliği ile ilgili olarak yurt önünde yapılmak istenen basın açıklaması, Bartın Valiliği’nin eğitim kurumları çevresinde her türlü eylemi yasaklayan kararı gerekçe gösterilerek jandarma tarafından engellendi. Eğitim-Sen üyelerinin basın açıklamasını başka bir yerde yaptığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş