Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

24 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/263) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

23 Eylül 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde askeri bir araca yönelik düzenlenen bombalı saldırıda 2 askerin öldüğü öğrenildi.

(09/264) Duruşma Salonunda Darp Edilen Mahpuslar…

Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağı sırasında 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 17’ai çocuk 70 kişinin yargılandığı davanın 23 Eylül 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında verilen ağırlaştırılmış müebbet ve değişen sürelerdeki diğer hapis cezalarını mahkeme salonunda slogan atarak protesto eden mahpusların jandarma tarafından fiziksel şiddet kullanılarak mahkeme salonundan çıkartıldığı öğrenildi. Fiziksel şiddetin mahpuslar mahkeme salonundan çıkartıldıktan sonra da sürdüğü bildirildi.

(09/265) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

23 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Metris R Tipi Cezaevi’nde tutulan Abdullah Turan, Serdal Yıldırım ve Ergin Aktaş isimli 3 hasta mahpusun tedavilerinin yapılmadığı öğrenildi. Haberde, konulan boyundan aşağısı felçli Abdullah Turan, belden aşağısı felçli Serdal Yıldırım ve bir eli bilekten, diğer eli dirsekten ampute olan ve aynı zamanda tüberküloz hastası olan Ergin Aktaş’ın aynı odaya konulduğu, 3 mahpusa az ve kötü yemekler verildiği, çamaşır makinesi arızalı olduğu için hasta mahpusların çamaşırlarını kendilerinin yıkayıp astığı belirtildi.

23 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan prostat ve şeker hastası mahpus Axin Biro’nun hastane sevkinin yapılmadığı öğrenildi.

(09/266) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1049 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 23 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

23 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 23 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/267) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

23 Eylül tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve Derviş Lermi)  gözaltına aldı. 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/268) Muş’ta Köy Ziyareti Engellenen HDP Milletvekili…

23 Eylül 2019 tarihinde Muş’un Varto ilçesine bağlı Kayalıkale köyüne gitmek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in jandarma tarafından engellendiği öğrenildi. Leyla Güven’in ziyareti öncesinde bölgenin Muş Valiliği tarafından bir gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiği öğrenildi.

(09/269) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

23 Eylül 2019 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen operasyonlarda aralarında HDP Suruç ilçe yöneticisi Hamit Bali’nin de olduğu 3 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(09/270) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

238 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Kocaeli’nde düzenlenen protesto gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Davada yargılananların sayısının yargılama sırasında 2 kişi yaşamını yitirdiği için 236’ya düştüğü öğrenildi.

Mahkeme, duruşmaya müşteki olarak katılan İzmit Belediyesi’nin davadan çekildiğini açıklaması üzerine, tüm sanıkların ‘kamu malına zarar verme’ suçundan beraatına karar verdi.

Mahkeme 236 sanığı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’, ‘polise direnme’ suçlarından toplam 113 yıl 10 ay 18 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/271) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Önder Aytaç hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Önder Aytaç’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) eski çalışanı Mehmet Altınsoy hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 23 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Altınsoy’u ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/272) Adana’da Yasaklanan Etkinlik…

23 Eylül 2019 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesindeki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahneye konulacak “Zargotin Zêrgotin e” adlı Kürtçe oyunun Adana Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

(09/273) Erişim Engeli Getirilen İnternet Sitesi…

23 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Sol Haber adlı internet sitesinde 7 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan bir habere İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen erişim engeli ile ilgili olarak yine Sol Haber internet sitesinde 5 Eylül 2019 tarihinde yapılan habere de erişim yasağı getirildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş