Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/225) Ağrı’da Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

24 Haziran 2018 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Çiftlik köyünde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan Mevlüt Bengi’nin cenazesi, 27 Haziran 2018 tarihinde aynı ilçeye bağlı Yaygınyurt köyü yakınlarında elektrik direğine bağlanmış bir vaziyette bulundu.  Basında yer alan haberlerde, köylülerin Mevlüt Bengi’nin yanında PKK imzalı bir not bulduğu iddia edildi.

(06/226) Ağrı’da Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesinde görev yapan temizlik personeli Feyzi Ertik, 27 Haziran 2018 tarihinde evinin bahçesinde yer alan mutfakta iple asılmış şekilde ölü bulundu. Ağrı Valiliği tarafından aynı gün içinde yapılan açıklamada “Yapılan tüm incelemeler ve delillerin değerlendirilmesi ile otopsi raporu sonucuna göre Aynı gün içinde Feyzi Ertik adlı şahsın evinde kendini asmak suretiyle intihar ettiği tespit edilmiştir. Söz konusu şahsın Ak Parti’ye destek verdiği ve bu yüzden Bölücü Terör Örgütü tarafından infaz edildiği şeklindeki haberler tamamen gerçek dışıdır.” denildi.

(06/227) HDP Eş Genel Başkanı’nın İçişleri Bakanı Tarafından Tehdit Edilmesi…

27 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, biri Ağrı Valiliği tarafından intihar olarak değerlendirilen, 2 sivilin ölümü üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefon ile arayarak  “Size haddinizi bildireceğiz. Siz bunun hesabını vereceksiniz. Size artık yaşama hakkı yok. Sizler bu olayın sorumlususunuz. Nereye gidiyorsanız gidin. CHP’ye mi gidiyorsunuz, Avrupa’ya mı gidiyorsunuz, bu işin peşini bırakmayacağız” dediği iddia edildi.

(06/228) İstanbul’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

27 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 16 Haziran 2018 tarihinde Halil Koluman isimli bir kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Halil Koluman, maruz kaldığı polis şiddetine ilişkin olarak basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Yol ortasında arabam bozuldu. Tamir ederken polis yanıma geldi. GBT kontrollerini yaptılar ve bir şey çıkmadı. Bu sefer arabayı aramaya başladılar. Bana bagajı açmamı söylediler. Arabanın bagajının bozuk olduğunu ve açılmadığını ifade ettim. Bagaj açılmadığı için bana ‘Sen bir şey mi saklıyorsun’ dediler. Anahtarı da verdim. Ondan sonra arka koltukları kırmaya çalıştı. ‘Niye böyle yapıyorsunuz, hakkınız var mı böyle yapmaya?’ diyerek tepki gösterdim. ‘Kes sesini, ben bozarım siz de yaparsınız’ diyerek cevap verdi. Tepki gösterdiğimde biber gazını çıkardı ve bana kafa attı.”

Haberde, daha sonra şikâyette bulunmak üzere Merter Polis Karakolu’na giden Halil Koluman’ın aracının bir kez daha polis tarafından durdurulduğu ve araçta bulanan 2 akrabasıyla beraber bir kez daha polis şiddetine maruz kaldıkları belirtildi.

Ayrıca, Halil Koluman’ın maruz kaldığı şiddeti belgeleyen rapor aldığı ve sorumlu polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(06/229) Ankara’da Kamera Görüntülerine Yansıyan Polis Şiddeti…

Yüksel Caddesi üzerinde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemine müdahale eden polisin Nazan Bozkurt’a uyguladığı fiziksel şiddete ilişkin polis kamerası görüntüleri 27 Haziran 2018 tarihinde basında yer aldı. Nazan Bozkurt’un yerde sürüklenerek ve yumruklanarak polis aracına bindirildiği izlenen görüntülerde, ayrıca bir polis memurunun “Devrem siler misin” dediği duyulmaktadır.

(06/230) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Haziran 2018 tarihinde Maraş’ın Çağlayancerit ilçesi kırsalındaki askeri operasyon sırasında çıkan çatışmada 1 asker ile 1 korucunun öldüğü ve 4 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(06/231) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

27 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/232) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

27 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde yapılan ev baskınlarında 8 HDP üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Selami Altay, Reşat Yıldız, Mustafa Emek, Ziya Kaplan, Haci Dinçer, Abdulkadir Baz, Avni Gökkan ve Musa Timuçin.

(06/233) İzmir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İzmir’de düzenleyeceği miting öncesinde bir eğlence mekânında ‘Cumhurbaşkanı’na yönelik hakarette bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 15 kişiden 5’i, 27 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Son tutuklama ile bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 12 oldu. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi ise serbest bırakıldı.

(06/234) Edirne’deCumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Haziran 2018 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesinde C. D. E. isimli bir kişi sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(06/235) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişi…

Adana’da sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Orhan Kınık isimli 1 kişinin 27 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(06/236) İstanbul’da HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

18’i tutuklu 29 HDP, HDK üye ve yöneticisi hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava 27 ve 28 Haziran 2018 tarihlerinde görüldü.  Mahkeme savunmaların ardından 9 kişinin (HDP Parti Meclisi üyesi Celalettin Can, Abdukselam Yolcu, Erhan Sarıkaya, Vahit Dalgıç, Filiz Yılmaz, Gonca Yangöz, M. Şamil Altan, Nevzat Yılmaz ve Taylan Talaş) adli kontrol şartıyla tahliyesine ve 9 kişinin (Atilla Şayir, Bedia Aydemir, Can Memiş, Gülistan Aydın, Gülsen Biter, Hasan Hüseyin Gençer, Metin İlan, Suphi Yıldız ve Taylan Urun) ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(06/237) İzmir’de Sendika Üyelerinin Yargılandığı Dava…

29 Aralık 2015 tarihinde KESK, DİSK ve TMMOB çağrısıyla “Savaşa Karşı Barışı Savunacağız” sloganıyla yapılan 1 günlük iş bırakma eylemine katıldıkları gerekçesiyle KESK üyesi 24 öğretmen hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 23 öğretmen hakkında ‘suç unsuru oluşmadığı’ gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme Sabri Tül isimli öğretmeni ise ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bunu 6 bin TL para cezasına çevirdi.

(06/238) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında gazetede yayınlanan “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” başlıklı haber nedeniyle İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 17 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(06/239) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

Seçim çalışması yürüten sanatçılar ile HDP üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında 26 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alınan Hermel Sanatevi sahibi Tacettin Başar ile HDP üyesi Bayram Ektiren, 27 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında 27 Haziran 2018 tarihinde sanatçı İmran Akın’ın da gözaltına alındığı ve aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Böylece bu soruşturma kapsamında şu ana kadar toplam 17 kişi gözaltına alınmış oldu ve gözaltına alınan kişilerin tümü serbest bırakıldı.

26 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Çatak ilçesine bağlı Ezdinan köyünde 24 Haziran seçimlerinde HDP’nin aldığı sonuçları kutlayan köylülere saldıran korucuların Özcan Akbulak isimli 1 köylüyü ağır yaraladığı öğrenildi. Ayrıca, Özcan Akbulak’ın korucular hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

 

(06/240) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

27 Haziran 2018 tarihinde Mardin’de eski Vali Yardımcısı Mustafa Mendeş; Sinop’ta 1 muvazzaf asker; Muş’ta Hasköy Kaymakamı Ahmet Özkan; Kilis’te Vali Yardımcısı Muhammet Kaya gözaltına alındı.

27 Haziran 2018 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 2’si binbaşı ve 4’ü yüzbaşı olmak üzere 22 asker hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 22 askerin gözaltına alınması için 13 ilde operasyonlar yapıldığı bildirildi.

27 Haziran 2018 tarihinde Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında 43’ü muvazzaf 71 askeri personel hakkında gözaltı kararı alındı. Haklarında gözaltı kararı çıkartılan 71 kişinin yakalanması için 16 ilde operasyonlar yapıldığı öğrenildi.

(06/241) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da olduğu 6 gazeteci hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ile ilgili istinaf başvurusunu 27 Haziran 2018 tarihinde görüşen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi. 2. Ceza Dairesi’nin, Mehmet Altan’ın başvurusu ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine dair kararı dayanak göstererek tahliye kararı verdiği öğrenildi.

(06/242) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Muhammet Yalçın ve Habibe Kılıç isimli 2 kişi hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Muhammet Yalçın’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay ve Habibe Kılıç’ı ise ‘örgüte yardım etme’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş