MENÜ
ANA SAYFA
x

Açlık Grevleri İzleme Heyeti: Mustafa Koçak ülkeyi yönetenlerin sorumsuzluğunun kurbanı oldu

ORTAK AÇIKLAMA
24.04.2020

BASINA VE KAMUOYUNA

24 Nisan 2020

MUSTAFA KOÇAK, ÜLKEYİ YÖNETENLERİN  SORUMSUZLUĞUNUN  KURBANI OLDU

İşlemediği bir suçla itham edilip, adil yargılanma hakkı ihlal edilerek hukuki dayanaktan ve delilden yoksun bir yargılama sonucunda tek celsede  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak’ın , adil yargılanma talebi ile sürdürdüğü ölüm orucunun 297. gününde yaşamını kaybetmesinin derin üzüntüsü içindeyiz.

Gözaltına alınması ile başlayan, yargılanma ve halen devam eden hak arama sürecinde yetkililerin konuya ve haklı taleplerine karşı duyarsızlığı,  adil yargılanma ve yaşam hakkının korunmasını “önce açlık grevini bıraksınlar” şartına bağlayan yaklaşımları, Helin Bölek’ten sonra Mustafa Koçak’ın da yaşamını kaybetmesine neden oldu.

Mustafa Koçak’ın yaşamını kaybetmesinden, adil yargılanma hakkını gasp edenler kadar, sorumluluklarını hiçe sayarak bu haklı talebe kulaklarını tıkayan yetkililer, temel hak ve özgürlükleri pazarlık konusu yapan siyasi iktidar sorumludur.

Devam eden ölüm oruçlarında yeni can kayıpları yaşanmadan, iktidarı bu tutumundan vazgeçmeye adil yargılanma ve yaşam hakkının korunması konusunda sorumluluğunun gerektirdiği şekilde davranmaya çağırıyoruz.

AÇLIK GREVLERİNİ İZLEME HEYETİ

( İstanbul Tabip Odası – İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi – Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilciliği –  KESK Sağlık Emekçileri Sendikası İstanbul Şubeleri )