MENÜ
ANA SAYFA
x

Gazze’de İnsani Krize Son Verilsin,  İnsanlık Onuruna ve İnsan Hakları Değerlerine Sahip Çıkılsın!

BASIN AÇIKLAMASI
23.05.2024

Uluslararası Topluma ve Uluslararası İnsan Hakları Rejimine Acil Çağrı:

Gazze’de Yaşanmakta Olan İnsani Krize Derhal Son Verilsin,  İnsanlık Onuruna ve İnsan Hakları Değerlerine Sahip Çıkılsın!

İşgal altındaki Gazze’de gözaltına alınıp tedavi için İsrail’e gönderilen Filistinli tutsakların hastanelerde “yataklara kelepçelendiği”, “gözlerinin bağlandığı” ve “çıplak bırakıldıkları” yönündeki haberler, 2023 Ekim’inden bu yana Gazze’de yaşanmakta olan insani krize yeni bir boyut kazandırmıştır.

Özgürlüğünden alıkonulmuş kişilerin, bırakın tedavi edildikleri sırada böyle tutulmalarını, gözaltı süreçlerinin herhangi bir aşamasında kelepçeli, gözleri bağlı ve çıplak bırakılmış halde tutulmaları işkence ve diğer kötü muameledir.

Uluslararası hukuk işkenceyi mutlak olarak yasaklamıştır. Bu yasağın savaş koşullarında dahi hiç bir istisnası yoktur. Tutsak aldığı  kişilere böyle davranmakla İsrail Hükümeti uluslararası insancıl hukukun ilkelerini çiğnemekte, insanlığa karşı suç işlemektedir.

İsrail’in sürdürmekte olduğu, Gazze’de en az 15 bini çocuk, 35 bini aşkın insanın ölümüne, bir milyondan fazla insanın, diğer ağır hak ihlalleriyle birlikte yerinden edilmesine, güvenli bir barınağa, yeterli su ve gıdaya, sağlığa erişiminin tümüyle imkansız hale gelmesine, kısacası ağır bir ‘insani kriz‘e yol açan kabul edilemez askeri müdahalesi ve işgali derhal son bulmalıdır.

Uluslararası toplumu ve uluslararası insan hakları rejimini Gazze’de yaşanmakta olan insani krize derhal son verilmesi, insanlık onuruna ve insan hakları değerlerine sahip çıkılması için acil ve etkin bir şekilde harekete geçmeye çağırıyoruz.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı