MENÜ
ANA SAYFA
x

Her An Yeni Ölümler Yaşanabilir: Açlık Grevlerini İzleme Heyeti olarak Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’ni ziyaret ettik

BASIN AÇIKLAMASI
05.04.2019

İHD, SES, TTB ve TİHV temsilcilerinden oluşan Açlık Grevlerini İzleme Heyeti olarak 5. ziyaretimizi Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gerçekleştirdik.

Ziyaretimizle ilgili Mezopotamya Haber Ajansı’nın ( @MATurkce ) yaptığı haberi paylaşıyoruz:

Gebze’de açlık grevindeki tutukluları ziyaret eden Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, tutukluların ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını belirterek, her an yeni ölümlerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.
Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, açlık grevindeki tutukluların sağlık durumları başta olmak üzere içinde bulundukları koşulları yerinde incelemek ve yetkililerden bilgi almak için 5’inci ziyaretini Gebze M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne gerçekleştirdi. Cezaevinde yaptıkları ziyaretin ardından heyet, açıklama yaptı.
GEBZE’DE 31 KİŞİ AÇLIK GREVİNDE 
Tutuklular ile yaptıkları görüşmeyi anlatan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Gebze’de 31 kadının açlık grevinde olduğunu, bunun 5’inin 16 Aralık 2018, 6’sının 4 Şubat, 20 kişinin ise 1 Mart tarihinde açlık grevine başladığını söyledi.
Açlık grevine başlayan ilk gruptaki kişilerin çok ağır sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduklarını belirten Yoleri, ağır kramplar, görme bozuklukları, sese karşı aşırı duyarlı olma,  baş ağrıları gibi pek çok şikayetin baş gösterdiğini söyledi. Bu şikayetlerin gittikçe arttığının altını çizen Yoleri, 35 gündür açlık grevinde olan bir tutuklunun 7 kilo kaybettiğini aktardı. Yoleri, çok sayıda cezaevinde olduğu gibi Gebze’de de açlık grevi başladığından beri çok sayıda sorunun yaşandığını sözlerine ekledi.
‘ENDİŞELER ARTIYOR’
“Zorla müdahale olacak” iddiasının tutukluları tedirgin ettiğini ifade eden Yoleri, “Yine diğer hapishanelerde de bu tür hazırlıkların olduğuna yönelik iddialar var. Bu, bize iletilmişti. Zorla müdahalenin daha çok tıbbi anlamda olabileceği ifade ediliyor. Yine bir diğer endişeyse mahpusları farklı yerlere sevk etmenin olabileceği. Tutukluları esas endişelendiren böyle bir müdahale olması durumunda başka can kayıplarının ortaya çıkmasıdır” dedi.
Yine Gebze’de bulunan tutukluların çoğu hakkında İnfaz Hakimliği’nin yaptığı tüm görüşlerin kayıt altına alınması gibi bir uygulama getirdiğini aktaran Yoleri, “Mahpusların bu uygulamayı protesto ettiklerini ve görüşe çıkmak istemediklerine dair bir açıklamaları oldu. Bu süreci takip edeceğiz. Bir an evvel bu sorunun çözümü açısından Bakanlık nezdinde girişimlerimiz olacak” diye belirtti.
‘HER AN YENİ ÖLÜMLER OLABİLİR’
Açlık grevlerinin kritik bir aşamaya geldiğini ve bugüne kadar 6 kişinin yaşamını son verdiğini hatırlatan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Anadolu Şubesi Eşbaşkanı Erdal Güzel, “Her an yeni ölümler olabilir. Bir an önce bağımsız sağlık heyetlerinin cezaevlerine girmesi mahpuslarla görüşmesi gerekiyor. Öyle bir duruma geldik ki yaptığımız bütün başvurular cevapsız kaldı. Yaptığımız girişimler engelleniyor. Cezaevi önünde bile açıklama yapmamız engelleniyor. İdarenin durumu açlık grevlerine yönelik çok olumsuzdur. Özellikle hükümetin yaklaşımı çok olumsuzdur. Bu tutumdan vazgeçmeliler. Bağımsız heyet ve demokratik kitle örgütleriyle karşılıklı diyalog kurularak bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.”
Link: http://mezopotamyaajansi16.com/tum-haberler/content/view/53188