MENÜ
ANA SAYFA
x

Şeyhmus Gökalp’e Yönelik Yargısal Tacize Son Verilmelidir!

ORTAK AÇIKLAMA
18.11.2021

EuroMed Rights, İşkence Mağdurları için Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi (The International Rehabilitation Council for Torture Victims), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) olarak, 19 Kasım 2021’de yapılacak duruşması öncesinde, tıp doktoru ve insan hakları savunucusu Şeyhmus Gökalp’e yönelik yargısal tacize son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı gönüllüsü Dr. Şeyhmus Gökalp, iddia edilen tarihte söz konusu hastanede olmadığı ve orada çalışmadığı halde, terörist bir örgütün üyelerinin hastanede tıbbi bakımını yapmakla suçlanıyor.

TCK 314/2 maddesi kapsamında yargılanan Dr. Şeyhmus Gökalp, 19 Kasım 2021, Cuma günü yapılacak duruşmada suçlu bulunması halinde yedi yıldan on beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılma riski altında.

EuroMed Rights, İşkence Mağdurları için Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi (The International Rehabilitation Council for Torture Victims), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) olarak, Dr. Şeyhmus Gökalp’e isnat edilen suçların, sadece tıbbi bakım sağlama konusunda mesleki ve etik sorumluluklarını yerine getirdiği ve insan haklarını savunduğu için, onu susturma girişimi olmasından derin kaygı duyuyoruz. Dr. Gökalp’e yönelik bütün hukuki suçlamalara derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca, terörle mücadele konusundaki yasaların muhalefeti susturmakta ve insan hakları faaliyetlerini engellemekte kullanılmasına son verilmesini talep ediyoruz.

EuroMed Rights

The International Rehabilitation Council for Torture Victims

İnsan Hakları Derneği (İHD)

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)