MENÜ
ANA SAYFA
x

Sabah Gazetesi’nde Çıkan Habere İlişkin Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan Zorunlu Açıklama

BASIN AÇIKLAMASI
08.06.2013

6 Haziran 2011 tarihinde Sabah Gazetesi’nde Pervin Metin imzalı ve “21 Cezaevinde Sivil Toplum Markajı” başlıklı bir haber yayınlanmıştır. Habere göre “Sivil Toplum ve Cezaevleri” adlı bir proje başlatılmış ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı da insan hakları alanında faaliyet gösteren diğer birçok örgütle birlikte bu haberde projenin yürütücüsü olarak gösterilmiştir.

Olası haber kaynaklarıyla yapılan görüşmelerde bu tür bir projenin henüz başlatılmadığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Bu tür bir proje hakkında vakfımızın bilgisi yoktur ve vakfımız bu tür bir proje hakkında bilgilendirilmemiştir.

Kaldı ki İşkenceye Karşı Sözleşme’nin Seçmeli Protokolü’nün onaylanması ve bu protokolün öngördüğü, cezaevlerinin yanı sıra kişilerin özgürlüğünden alıkonduğu tüm yerlere habersiz, bağımsız ve etkin ziyaretleri gerçekleştirecek bir Ulusal Önleme Mekanizmasının kurulması için yıllardır mücadele veren bir kurum olarak Türkiye İnsan Hakları Vakfı yetkililerden şimdiye kadar olumlu hiçbir yanıt almamıştır.

Bugüne kadar vakfımızın cezaevlerindeki insan hakları ihlallerinin önlenmesi için göstermiş olduğu, cezaevlerinin ziyaret edilmesi talepleri de dahil tüm çabalara, yetkililer tarafından olumlu bir yanıt verilmemiştir.

Tam da cezaevlerindeki insan hakları ihlallerinin katlanarak arttığı içinde bulunduğumuz dönemde böyle bir haberin yapılmış olmasını, gerçekliği altüst eden bir gelişme olarak gördüğümüzden böyle bir açıklama yapma zorunluluğu hissettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

8 Haziran 2011

Sabah Gazetesi’nin ilgili haberi:

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/06/06/21-cezaevine-sivil-toplum-markaj