MENÜ
ANA SAYFA
x

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Ebru ve Aytaç’ı Yaşatalım!

ORTAK AÇIKLAMA
05.06.2020

Basına ve Kamuoyuna;

Bilindiği üzere ÇHD üyesi avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın ölüm orucu eylemleri devam etmektedir. “Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu’ olarak kuruluş deklarasyonumuz içeriğinde de altını çizdiğimiz üzere yaşatma sorumluluğunun gereği olarak Ebru ve Aytaç’ın taleplerinin kabulünün sağlanmasına yönelik çalışmalarımızı etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çalışmalardan birisi, sizlerin de bildiği üzere, “Yaşatma Çağrısıdır” başlıklı ve kamuya açık yürütülmüş olan imza kampanyası idi. Bugün bu kampanyanın sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İmza kampanyasını 20.05.2020 günü duyurduğumuzda, hedefimiz 10 gün içerisinde 10.000 imzaya ulaşabilmekti. 31.05.2020 tarihi itibariyle bu hedefin üzerinde bir sonuç elde ettiğimizi sevinçle duyurmak isteriz. 31.05.2020 tarihi itibariyle dünyanın dört bir yanından 11.631 kişi Ebru ve Aytaç’ın yaşaması için yetkilileri derhal sorumluluk almaya ve adil yargılanma hakkının gereklerini yerine getirmeye çağırmıştır. Kampanya için duyurulmuş olan elektronik posta adresine bugün dahi mailler gelmeye devam etmektedir.

Bu çağrının öneminin kavranabilmesi için 11.631 sayısına ilişkin bazı çarpıcı verileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Öncelikle imza kampanyası coğrafi olarak Türkiye dışında 46 ülkeyi kapsamaktadır. Haiti’den Suudi Arabistan’a, İtalya’dan Pakistan’a, Amerika’dan Japonya’ya birçok ülkenin vatandaşı Ebru ve Aytaç’ın seslerine ses katmıştır. Yurtdışından kampanyaya katılanların sayısı 2051’dir. Fransız bir öğrenciyi, Çinli bir işçiyi, İtalyan bir sağlık emekçisini, Belçikalı bir avukatı, Avusturyalı bir yargıcı bizlerle yan yana getiren ortadaki haksızlığın ve hukuksuzluğun korkunç boyutu ve yaşatmak konusunda içtenlikle paylaşılan sorumluluk duygusudur.

Kampanyaya özellikle Türkiye’den katılan kişilerin meslek grupları incelendiğinde ortaya çıkan sonuç adalet özleminin aslında en geniş yelpazede bütün bir toplumun ortak özlemi olduğudur. 11631 imzacı arasında 272 Sağlık çalışanı, 2201 Hukukçu, 103 Akademisyen, 1180 İşçi, 45’i yurt dışından olmak üzere 140 Basın Emekçisi, 297 Sanatçı olmak üzere 801 ayrı meslekten imzacı bulunmaktadır. Tornacı, muhasebeci, pazarlama uzmanı, kuyumcu, taksi şoförü, öğrenci, emekli, ev emekçisi, yargıç, avukat, öğretmen, çağrı merkezi çalışanı… Aklınıza gelebilecek her türlü meslek grubundan insanlar bu kampanyaya katkı sunmuştur.

Beraberinde kampanya aslında Türkiye’nin içinde debelendiği korkunç hukuksuzluk tablosu ile her gün derinleşen ekonomik krizin ve sınıfsal eşitsizliğin de bir yansıması olmuştur. Bu anlamda Ebru ve Aytaç’ın talebinin Türkiye’nin mevcut toplumsal açmazlarına bir ayna işlevi gördüğünü de belirtmek isteriz. Zira kampanyamıza katılan kişiler arasında mesleğini atanamayan öğretmen, diplomalı işsiz, KHK’lı memur, mühreç akademisyen şeklinde belirtmek zorunda kalan imzacılar bulunmaktadır.

Bu kadar kısa sürede onlarca ülkeden yoğun katılım sağlanan imza kampanyası bize ve ölüm orucunda olan meslektaşlarımıza yalnız olmadığımızı, sorunlarımızın ve taleplerimizin toplumun geniş bir kesimi tarafından sahiplenildiğini göstermiştir.

Bizler inanıyoruz ki, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ı da yaşatabiliriz. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın talepleri herhangi bir demokratik hukuk devletinde bırakın ölüm orucu eylemini, herhangi bir başka protesto biçimini dahi gerektirmeksizin karşılanması gereken taleplerdir.

Buradan yetkililere bir kere daha sesleniyoruz:

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın taleplerini karşılamanız, gerek Anayasal, gerekse bağlı olduğunuz onlarca uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve protokollerinin bir gereğidir.

Geç olmadan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal başta olmak üzere tutuklu avukatlar tahliye edilsin ve adil yargılama koşulları sağlansın! Bugün artık bu çağrı sadece bizim çağrımız değildir. Bilinsin ki, bu açıklamayı şuan bu kampanyaya katılan 11.631 kişi adına yapıyoruz!

SAVUNMAYA ÖZGÜRLÜK!

EBRU TİMTİK VE AYTAÇ ÜNSAL’I YAŞATALIM!

 

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu