MENÜ
ANA SAYFA
x

İHD Eş Genel Başkanı ve TİHV Kurucular Kurulu Üyesi Öztürk Türkdoğan Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

ORTAK AÇIKLAMA
19.03.2021

Sevgili Eş Genel Başkanımız ve Kurucular Kurulu Üyemiz Öztürk Türkdoğan Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Kurucular Kurulu Üyesi Sevgili Öztürk Türkdoğan’ın artık bir rutin haline getirilen “cuma sabahı operasyonu” ile evinden gözaltına alındığını büyük bir kaygı ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Sevgili Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan, 1986 yılında kurulan Türkiye’nin uluslararası saygınlığa sahip en köklü ve kitlesel insan hakları örgütü olan İHD’nin başkanlığını 2008 yılından bu yana, 13 yıldır kesintisiz olarak sürdürmektedir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TBMM Genel Kurulu’nda İHD’yi hedef gösteren konuşmasından kısa bir süre, İnsan Hakları Eylem Planı’nın gösterişli sunumlar ile kamuoyu ile paylaşılmasının üzerinden henüz iki hafta geçmişken gerçekleşen bu gözaltı hiç bir şekilde kabul edilemez.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi’nin tüm hükümlerine ve taraf olduğu uluslararası belgelere uygun bir şekilde insan hakları savunucularını korumakla yükümlü olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Bu hukuksuz uygulamaya derhal son verilerek, sevgili eş genel başkanımız ve kurucular kurulu üyemiz  Öztürk Türkdoğan serbest bırakılmalıdır.

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI (TİHV) – İNSAN HAKLARI DERNEĞİ (İHD)