MENÜ
ANA SAYFA
x

Şırnak ve Nusaybin’de Yaşayan Sivillerin Evlerine Girişine İzin Verilmesi için Ortak Çağrı

ORTAK AÇIKLAMA
13.06.2016

13.06.2016

 

Şırnak ve Nusaybin’deki Sokağa Çıkma Yasakları Kaldırılarak, Sivillerin Girişine İzin Verilsin

Şırnak il merkezinde 14 Mart 2016 tarihinde, Nusaybin İlçesinde 13 Mart 2016 tarihinde ilan edilen kesintisiz sokağa çıkma yasakları halen devam etmektedir. Bu yasaklar süresince her iki yerleşim yerindeki sivillerin büyük bir kısmı evlerini terk etmek zorunda kalmışlardır.

İçişleri Bakanlığı’nın 3 Haziran 2016 tarihli açıklaması ile her iki yerleşim yerindeki askeri operasyonların sona erdiği belirtilmiş ancak aradan geçen 10 güne rağmen halen sivil yurttaşların geçişlerine izin verilmemiştir. Ancak gerek basında çıkan haberler gerekse de örgütlerimize yapılan başvurulardan anlaşıldığı kadarı ile korucu ailelerinin Şırnak kent merkezine geçişlerine izin verildiği, diğer ailelere ise verilmediği anlaşılmaktadır.

Önceki süreçte Cizre’de ve son olarak da Yüksekova’da sokağa çıkma yasağı sona erdikten sonra yaptığımız incelemelerde askeri operasyonların yapılmadığı mahallelerin de tahrip edilerek yıkıldığı, evlere girilerek değerli ev eşyalarının çalındığı, diğer eşyalara zarar verildiği ve neredeyse bütün evlerde nefret söylemli yazılamaların yapıldığı görülmüştür.

Benzer bir sürecin Şırnak ve Nusaybin’de yaşanmaması için bir an önce sokağa çıkma yasaklarının kaldırılarak insanların evlerine gitmelerine izin verilmesi ve geriye ne gibi eşyalarını muhafaza etmelerine imkân tanınmalıdır. Devletin güvenlik güçleri elbette serbest patlayıcılara karşı sivillerin can güvenliğini sağlayacak tedbirler alabilirler, ancak bu bahane ile sokağa çıkma yasağı daha fazla uzatılmamalı, sadece riskli evler veya sokaklar muhafaza altına alınarak sivillerin can güvenliği de sağlanabilir.

Hak örgütleri olarak Şırnak ve Nusaybinli ailelerin kendi evlerine gitmeleri önündeki tüm engellerin kaldırılması için demokratik kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

MAZLUM DER

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI