MENÜ
ANA SAYFA
x

AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor Cumartesi Anneleri/İnsanları için Türkiye’ye Geliyor

28.11.2023

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 2 Aralık’ta Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştireceği 975. hafta buluşmasına gözlemci olarak katılacak. 

Fotoğraf: Vincent Van Doornick © European Union 2019 – Source : EP

Nacho Sánchez Amor, geçtiğimiz Ekim ayında Avrupa Parlamentosu’nda Cumartesi Anneleri/İnsanları, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) temsilcileriyle bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından İHD ve TİHV, Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Barışçıl Toplanma Özgürlüğü’nün İzlenmesine İlişkin Kılavuzu’nda belirtilen prensipler doğrultusunda Nacho Sánchez Amor’u Türkiye’ye davet etmişti.

 

İnsan hakları örgütlerinin bu davetini kabul eden Sánchez Amor, Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 2 Aralık’ta Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştireceği 975. hafta buluşmasına gözlemci olarak katılacak. 

Nacho Sánchez Amor Kimdir?

Nacho Sánchez Amor, 2019 yılından bu yana üyesi olduğu AP’nin Dış İlişkiler Komitesi, İnsan Hakları Alt Komitesi ile AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu ve Euronest Parlamenterler Meclisi’nde görev alıyor. AGİT’in Türkiye Seçim Gözlem Heyeti Başkanı olarak Haziran 2015 seçimlerini izleyen Sánchez Amor, Eylül 2019’dan beri AP’nin Türkiye Daimi Raportörlüğü görevini üstlenmiş durumda. 

Cumartesi Anneleri/İnsanları Hakkında

1990’lı yıllarda Türkiye’de zorla kaybetmeler hızla artıyordu. 27 Mayıs 1995 tarihinde bir grup insan, zorla kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için İstanbul’da, Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Her Cumartesi aynı yerde buluşan kayıp yakınları Cumartesi Anneleri/İnsanları diye anıldılar. 

25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. buluşmalarına yapılan polis müdahelesinin ardından Galatasaray Meydanı uzun süre Cumartesi Anneleri’ne/İnsanları’na yasaklandı. Anayasa Mahkemesi iki farklı kararında, 700. buluşmanın engellenmesini barışçıl toplantı ve gösteri özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdi. Ancak Beyoğlu Kaymakamlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kayıp yakınlarının buluşmalarını engellemeye devam etti. Cumartesi Anneleri/İnsanları ve onlara desteğe gelenler her hafta engellendi, işkence ve kötü muameleyle gözaltına alındı. 

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın ısrarı ve hem Türkiye hem de dünya kamuoyunda artan tepkiler sonrası, 4 Kasım 2023 tarihindeki 971. hafta buluşmasında Galatasaray Meydanı kısmen de olsa kayıp yakınlarına açıldı. Ancak buluşmalara yönelik kısıtlama ve Galatasaray Meydanı’ndaki polis ablukası devam ettiğinden Anayasa Mahkemesi kararları halen tam olarak uygulanmıyor.