MENÜ
ANA SAYFA
x

Cumartesi Anneleri/İnsanları Haftalık Gözlem Raporları

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. buluşmalarına yapılan polis müdahelesinden bu yana Galatasaray Meydanı, Cumartesi Anneleri’ne/İnsanları’na yasaklı.
Zorla kaybetme, bir kişinin devlet görevlileri veya devlet adına hareket eden kişi ya da gruplar tarafından zorla kaçırılıp, akıbetinin meçhul bırakılması anlamına geliyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre zorla kaybetme insanlığa karşı işlenmiş bir suç ve devletler bunu önleyecek tedbirleri almakla yükümlü.
Türkiye’de 1980 yılından bugüne çok sayıda kişi zorla kaybedildi. Zorla kaybetmeler özellikle 1990 yılların ilk yarısında hızla arttı. 1993 – 1997 yılları arasında zorla kaybedilenlerin sayısını insan hakları örgütleri yüzlerle ifade ediyor.
Tam bu dönemde, 27 Mayıs 1995’te yakınları kaybedilen bir grup insan İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda buluşup kayıplarının akıbetini sordu.
Her Cumartesi aynı yerde buluşan kayıp yakınları, Cumartesi Anneleri/İnsanları diye anıldılar. Adları Galatasaray Meydanı ile özdeşleşti.
25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. buluşmalarına yapılan polis müdahelesinden bu yana, Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’ne/İnsanları’na yasaklı.

Anayasa Mahkemesi, Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 700. buluşmalarında yaşananlara ilişkin iki ayrı kararında polis müdahalesinin barışçıl toplantı ve gösteri özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine hükmetti. Kararın bir örneği Beyoğlu Kaymakamlığı’na gönderilse de kayıp yakınlarının Galatasaray Meydanı’nda buluşmaları her hafta engelleniyor.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye ile birlikte Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın her hafta Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri buluşmalara yönelik engellemeleri ve ortaya çıkan hak ihlallerini Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) standartlarına riayet ederek gözlemleyip raporlaştırıyor.

Cumartesi Anneleri/İnsanları Haftalık Gözlem Raporları:

1: Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 24 Haziran 2023 tarihindeki 952. hafta buluşmasından önceki raporlar Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye tarafından hazırlanmıştır.