MENÜ
ANA SAYFA
x

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

TİHV İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 10 – 17 Aralık Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Haftası’nı kutlamak diğer yandan belgesel sinema aracılığı ile toplumsal hayatımızın sorunlu alanlarına dikkat çekmek ve insan hakları ihlallerini görünür kılmak, böylece izleyicilerde ve geniş toplumsal kesimlerde insan haklarına dair farkındalık yaratmak amacıyla geleneksel olarak her yıl düzenlenmektedir. Her yıl belirlenen özel tema çerçevesinde, çeşitli hak alanlarına dokunan filmler izleyici ile buluşur.

2019 yılında ilk kez Film Günleri kapsamında bir afiş yarışması da düzenlenmiş, teması “düşünce, ifade ve basın özgürlüğü” olarak belirlenmiştir. Yarışmaya ülke genelinden 331 grafik sanatçısı/tasarımcı katılmıştır.  Aynı zamanda, gazeteci yazar ve belgesel sinemacı Ümit Kıvanç’ın kolaylaştırıcılığında üç günlük bir belgesel film günleri atölyesi düzenlenmiştir. 2019 yılında gösterimler, Fransız Kültür Merkezi, İzmir Mimarlık Merkezi iş birliği ve Heinrich Böll Vakfı desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

Bu yıl, Sama İçin (For Sama), İşçilerin Kupası (Workers Cup), Yıkıntılar Arasında, Umudun Tadı (Taste of Hope), Babalar ve Oğulları (Of Fathers and Sons), Kraliçe Lear, Emel Anne, gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye’den yapımlar gösterime sunulmuştur.

Instagram: @tihvizmbelgesel

Websitesi: https://tihvbelgeselfilm.org/