MENÜ
ANA SAYFA
x

2022 Onur Ayı Etkinliklerine Yönelik Hak İhlalleri

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi, Onur Ayı etkinliklerine yönelik hak ihlallerine ilişkin bilgi notu hazırladı. Bilgi notuna göre, 20 Mayıs 2022 – 26 Haziran 2022 tarihleri arasında Onur Yürüyüşlerine yönelik 7 polis müdahalesinde en az 526 kişi işken ve kötü muamele ile gözaltına alındı. 3 il ve ilçede tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı, üniversitelerde etkinlikler engellendi.

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYLE GÖZALTILAR

Onur yürüyüşlerine yönelik 7 müdahalede 34’ü çocuk, en az 526 kişi işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındı.

MÜLKİ İDARELERİN YASAK KARARLARI

3 il (Çanakkale, Eskişehir, İzmir) ve 3 ilçede (Beyoğlu, Datça, Kadıköy) tüm eylem ve etkinlikler valilik ve kaymakamlıkların kararlarıyla yasaklandı. Gaziantep Valisi, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Onur Ayı etkinlikleriyle ilgili “sapkın” ifadesini kullanarak, etkinliklere izin verilmeyeceğini açıkladı. Fobik tehditler üzerine ildeki etkinlikler iptal edildi.

ÜNİVERSİTELERDE ETKİNLİK YASAKLARI

ODTÜ’de ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi gerçekleşirken, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapılmak istenen piknik fobik grupların tehditleri nedeniyle iptal edildi.

BASINA ENGEL

İstanbul’da polis, Onur Yürüyüşü’nü takip etmek isteyen gazetecileri fiziksel şiddet kullanarak uzaklaştırdı. Gazeteci Bülent Kılıç ters kelepçe ile gözaltına alındı.

PDF olarak görüntülemek için tıklayın…