MENÜ
ANA SAYFA
x

Bilgi Notu: 2023 Onur Ayı Etkinliklerine Yönelik Hak İhlalleri

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi, Onur Ayı kapsamında 2  Haziran – 10 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılmak istenen etkinlikler ve bu etkinliklere katılanlara yönelik hak ihlalleri hakkında bilgi notu hazırladı.

Bilgi notuna göre, söz konusu dönemde;

  • 5 il ve 1 ilçede Onur Ayı kapsamında yapılacak her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı. Ayrıca 3’ü kaymakamlık, 1’i Rektörlük tarafından olmak üzere toplam 4 etkinlik yasaklandı.
  • 2 ilde (İstanbul, İzmir) valiler sosyal medya üzerinden açıklama yaparak, “Milletimizin ve devletimizin teminatı olan aile kurumumuzu tehdit eden” ve “yasalara ve toplumun değerlerine aykırı” diye ifade ettikleri Onur Yürüyüşleri’ne izin verilmeyeceğini duyurdu. 
  • İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesini eleştiren Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü suç duyurusunda bulundu.
  • En az 11 eylem ve etkinliğe fiziksel şiddet kullanılarak müdahale edildi, 1 etkinlik engellendi. 4’ü çocuk 7’si avukat en az 237 kişi gözaltına alındı. En az 2 kişi yaralandı. İstanbul’da gözaltına alınan yabancı uyruklu 5 kişi Geri Gönderme Merkezlerine götürüldü.
  • 2 ilde barolar tarafından yapılan 2 etkinliğe fobik saldırı girişimi oldu.
  • 3 müzisyenin 3 ilde vereceği 4 konser, yaptıkları açıklamaların ardından maruz kaldıkları fobik ve cinsiyetçi tepkiler gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Not: Bu bilgi notu ilk olarak 28 Haziran 2023 tarihinde yayınlanmış olup, 10 Temmuz 2023 tarihinde güncellenmiştir. 

10 Temmuz 2023 tarihli güncel bilgi notunu görüntülemek için lütfen tıklayın. 

İnfografikleri görüntülemek için lütfen tıklayın. 

28 Haziran 2023 tarihli bilgi notunu görüntülemek için lütfen tıklayın.