MENÜ
ANA SAYFA
x

Diyarbakır-Silvan Olayları İnceleme Raporu

Diyarbakır Silvan Olayları İnceleme Raporu Görsel

Diyarbakır İli Silvan ilçesinde günlerce yaşanan gerilimin ardından Diyarbakır Valiliği tarafından 18 Ağustos günü saat 01.00‟den itibaren süresiz olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Yasağı takriben aynı saatlerde ilçeye ilave güvenlik gücü ile askeri tank ve zırhlı araçlar sevk edilmiştir. Diyarbakır Valiliğinin 19.08.2015 tarihli basın açıklamasına göre Özel Harekat ve diğer birimlerden oluştuğu belirtilen toplam 700 kişilik güvenlik güçleri, sabah saat 05.00‟ten itibaren ilçenin tamamını kapsayacak şekilde operasyon düzenlemiştir. Operasyon gerçekleştiği saatlerden itibaren ilçede elektrik, internet, su ve mobil şebekelerinde kesinti gerçekleştirilmiş, ilçeye giriş çıkışlar ise güvenlik güçleri tarafından ilçenin giriş ve çıkışlarına kurulan kontrol noktaları ile engellenmiştir.

İlçede polis operasyonu sırasında, ev ve işyerleri kurşunlanmış, sivil yurttaşların can ve mal güvenliklerini tehdit edecek şekilde hak ihlalleri meydana gelmiştir. Operasyon sırasında 1 yurttaş, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmiştir.

Polis operasyonunun gerçekleştiği 18 Ağustos günü, sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyet ilçeye giriş yapma talebiyle Diyarbakır Valiliği ile görüşmelerde bulunmuş, ancak bu talep Valilik tarafından ilçede sokağa çıkma yasağının ilan edilmiş olması ve güvenlik gerekçeleri ile reddedilmiştir.

20 Ağustos 2015 tarihinde ilçe merkezine gidilmiştir.

Heyet içersinde yer alan Sivil Toplum Örgütü ve Meslek Odaları:

-İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi

-Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği

-Diyarbakır Barosu

-Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi

-Diyarbakır Tabip Odası

***

İlgili raporun tamamını incelemek için tıklayınız.