12.12.2016

10 Aralık 2016 tarihinde, İnsan Hakları Gününde, İstanbul-Beşiktaş‘ta, Stadyum çevresinde gerçekleştirilen bombalı saldırılarda, resmi açıklamalara göre 36’sı polis, 8‘i sivil olmak üzere 44 insan yaşamını yitirmiş, 150‘ye yakın insan da yaralanmıştır.

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak yaşam hakkına karşı gerçekleşen bu saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Hepimizi derinden sarsan bu katliam sonucu yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bugüne kadar yaşanan benzeri olayların açıklığa kavuşturulmadığı gerçeğini unutmadan, bu katliamın en kısa sürede aydınlatılmasını talep ediyoruz.

Türkiye’de yaşayan herkesin yaşam hakkını savunmak,  insanların güvenli bir ortamda yaşamasını sağlamak ve bu konuda gerekli tedbirleri almak sorumluluğunda olan siyasal iktidarın katliamlar karşısında siyasal sorumluluk almayan ve istifa etmeyi bile düşünmeyen hükümet yetkililerinin bu tutumunu ise bir kez daha kamuoyu vicdanına havale ediyoruz.

Dahası siyasal iktidarın bu katliamı sebep göstererek muhalif kesimlere karşı gözaltı operasyonları yapmasını, kendine yakın basın yayın organları kanalıyla bu kesimleri hedef gösteren söylemler geliştirmesini de kaygı ile izliyoruz.

Bir siyasal anlayışın veya grubun veya iktidar odağının siyasal çıkarı uğruna ölümlerin izah edilmesi dün de mümkün değil idi, bugün de mümkün değildir. Başta ahlaksal açıdan olmak üzere gayri-insani olduğu açık olan kan deryası teorisinden beslenenler ve kan deryası teorisini besleyenler bilsinler ki,  oluşturmaya çalıştıkları bu ortama asla alışmayacağız ve her zaman karşı çıkacağız. Bunca yıkım çabasına karşın, yitirdiklerimizi unutmadan, tüm acılarımızı ortaklaştırarak hep birlikte barış, huzur ve demokrasi içinde yaşamın yolunu yine birlikte bulacağız.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI

 

Paylaş